Współpraca z miastem, edukacja, wsparcie kultury i sportu. PGE Energia Ciepła podsumowała rok pełen inicjatyw w Krakowie

Wywiad z Radosławem Ilczukiem, dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie.

PGE Energia Ciepła od lat aktywnie uczestniczy w życiu Krakowa i jego mieszkańców. Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w stolicy Małopolski i angażuje się w miejskie działania z zakresu sportu, kultury i edukacji, wychodzi także naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności. Jest nowoczesnym, otwartym i przygotowanym na zmiany pracodawcą. O spojrzeniu na krakowską elektrociepłownię przez pryzmat pół wieku jej istnienia, projektach społecznych i sportowych dla Krakowa i jego mieszkańców, a także możliwościach i szansach, płynących ze współpracy z młodzieżą, rozmawiamy z Radosławem Ilczukiem, dyrektorem krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Panie Dyrektorze, czym dla miasta jest krakowska elektrociepłownia i jak zmieniała się ona na przestrzeni ostatnich lat?

Krakowska elektrociepłownia w ciągu 50 lat stała się nieodłączną częścią miasta i jego historii. Jest największym źródłem ciepła w krakowskim systemie ciepłowniczym i wytwarza ponad 70% miejskiego zapotrzebowania na ciepło, które dociera do krakowskich mieszkań, szkół, szpitali czy urzędów. Jesteśmy liderem na krakowskim rynku ciepła i nie ma w tym przypadku. Jest to efekt wielu lat wytrwałej pracy energetyków i ich wkładu w rozwój ciepłownictwa w Krakowie, a także naszej odpowiedzialności za środowisko, gospodarkę, edukację, bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz działalność charytatywną dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. PGE Energia Ciepła od lat inwestuje w Krakowie, a ostatnie 5 lat to czas podejmowania wielu inicjatyw w zakresie ochrony środowiska, BHP czy zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, dzięki którym możliwe jest zapewnienie dostaw ciepła i energii elektrycznej do domów i mieszkań krakowian. Wśród najważniejszych inicjatyw można wymienić zawarcie umowy o współpracy z Miastem Kraków na rzecz zrównoważonego, niskoemisyjnego rozwoju oraz wzrostu innowacyjnej gospodarki miasta, a także dostosowanie urządzeń i instalacji do nowych, rygorystycznych norm środowiskowych tzw. konkluzji BAT. W tym czasie udało się zrealizować szereg inwestycji m.in. unowocześniono elektrofiltry, Instalację Mokrego Odsiarczania Spalin oraz doposażono krakowskie laboratorium. Cały czas się rozwijamy, ambitne projekty w zakresie ochrony środowiska i współpracy z miastem, bo to inwestycja dla nas wszystkich, bo Kraków to nasze wspólne dobro.

Co jest kluczowe, aby realizacja takich projektów przebiegała sprawnie?

O sile naszej firmy stanowią pracownicy, którzy są jej największą wartością. Kolejne pokolenia energetyków od  pół wieku pracują 24 godziny na dobę, aby zapewnić mieszkańcom Krakowa stały dostęp do energii elektrycznej i ciepła. PGE Energia Ciepła, jako lider segmentu ciepłownictwo w Grupie PGE i solidny pracodawca, świadomy dynamicznych zmian na rynku pracy, aktywnie wspiera krakowską edukację zawodową. Od lat stawiamy na poszukiwanie ambitnych i otwartych na rozwój pracowników. Prowadzimy program edukacyjny „Energetyczna Kariera”, który  wychodzi naprzeciw potrzebom zawodowym młodzieży szkół średnich. W Krakowie PGE Energia Ciepła obejmuje patronatem profilowane klasy pierwsze w Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie i aktywnie towarzyszy uczniom w ich procesie edukacyjnym – oferuje praktyki zawodowe i staże, które umożliwiają poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami. W 2023 r. podjęliśmy wiele wspólnych działań na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego w Małopolsce. Jak co roku byliśmy obecni na Festiwalu Zawodów, wzięliśmy także udział w Tygodniu Zawodowców, który ma na celu wszechstronny rozwój umiejętności technicznych młodego pokolenia. Za aktywne włączanie się w program rozwoju kształcenia zawodowego i budowanie jego przyszłości we współpracy z Miastem Kraków w 2023 roku zostaliśmy dwukrotnie wyróżnieni prestiżowymi nagrodami edukacyjnymi.

Proszę powiedzieć coś więcej o tych nagrodach.

W maju spółka została wyróżniona przez Radę Miasta Krakowa nagrodą „Most do przyszłości” za prowadzone działania edukacyjne, nakierowane na współpracę edukacji i energetyki, oraz wkład
w promowanie i modernizację kształcenia zawodowego w Krakowie. We wrześniu natomiast Województwo Małopolskie przyznało nam zaszczytny tytuł Lidera Edukacji Branżowej, który jest wyrazem podziękowania za wysiłek na rzecz rozwoju małopolskiego kształcenia i rynku pracy. Te nagrody są dla nas dużym wyróżnieniem, dowodem na to, że podejmowane przez nas działania są skuteczne.

Na jakich jeszcze obszarach skupia się działalność krakowskiej elektrociepłowni?

Na pewno warto wspomnieć o wsparciu lokalnych instytucji kultury i sportu. W tym roku kontynuowaliśmy wieloletnią już w współpracę z Krakowską Fundacją Filmową, organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który nieprzypadkowo jest uważany za dumę Krakowa. Za otwartość we współpracy i aktywne wspieranie krakowskiej kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe przyznało nam wyjątkową nagrodę Dźwigacz Kultury 2023. To kolejne w tym roku wyróżnienie jest dla nas zaszczytem, ale także inspiracją do dalszych działań na rzecz lokalnej kultury i sztuki. Nie zapominamy także o miejskich inicjatywach z zakresu sportu i promowania aktywności fizycznej. Ten rok jest dla nas symboliczny, bo to właśnie we wrześniu miał miejsce po raz pierwszy pod naszym patronatem PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Jest to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta, a nasze wsparcie pozwoliło na organizację tej unikatowej imprezy, która na stałe wpisała się w historię sportowego Krakowa i corocznie gromadzi na trasie tysiące biegaczy. Grupa PGE, której jesteśmy częścią jest także mecenatem Muzeum Narodowe w Krakowie i Zamku Królewskiego na Wawelu

Na początku rozmowy wspomniał Pan także o wsparciu najuboższych mieszkańców Krakowa. W jaki sposób PGE Energia Ciepła wychodzi naprzeciw ich potrzebom?

Krakowska elektrociepłownia, jako odpowiedzialny partner miasta, regularnie udziela wsparcia najbardziej potrzebującym i angażuje się w społeczne inicjatywy dobroczynne. Będąc partnerem akcji społecznej „Podzielmy się ciepłem”, od siedemnastu lat wspieramy organizacje pożytku publicznego, które niosą pomoc innym. Tylko w Krakowie przeznaczyliśmy w tym roku 75 tysięcy złotych w formie darowizn na pokrycie rachunków za ciepło sieciowe i ciepłą wodę użytkową dla trzynastu organizacji pozarządowych, które zajmują się udzielaniem pomocy osobom ubogim, chorym, niepełnosprawnym czy seniorom. W tym projekcie, oprócz nas, uczestniczą także pozostali producenci ciepła oraz jego dystrybutor, dzięki czemu pokazujemy, że szczytny cel jednoczy także poza działalnością podstawową, a akcja z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi.

Podsumowując, rok 2023 był…?

Na pewno wyjątkowy pod względem podejmowanych przez nas ambitnych inicjatyw, których z roku na rok przybywa, pomimo tego, że mierzymy się jednocześnie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami transformacja energetyczna czy kryzys na rynku paliw. Jesteśmy dumni z faktu, że nasza współpraca z miastem i jego mieszkańcami jest tak owocna. Na pewno w 2024 roku chcemy ją kontynuować i wzmacniać.