News LoveKraków.pl

Wyburzać, czy nie wyburzać? Przyszłość dawnych hoteli Cracovia i Forum

Budynek dawnego hotelu Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski
Przyszłość budynków, w których kiedyś działały hotele Cracovia oraz Forum, to w ostatnich dniach znów gorący temat. Kandydaci na prezydenta Krakowa wyjawili nam swoje pomysły na zagospodarowanie tych obiektów.
Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) zwraca uwagę, że oba budynki powstały z przeznaczeniem na cele hotelowe. – Moim zdaniem powinno się utrzymać tę funkcję. W przypadku budynku dawnego hotelu Forum może być problem z jego stanem technicznym. Nie znam ekspertyz, jednak należałoby się zastanowić nad ewentualnym wyburzeniem obiektu i postawieniem w jego miejsce nowego budynku – twierdzi Hareńczyk.

Nie jest natomiast przekonany do tego, żeby w budynku dawnego hotelu Cracovia powstało muzeum designu i architektury. – Jestem jak najbardziej za rozwojem kultury w Krakowie, ale skoro obiekt był budowany z przeznaczeniem na funkcję hotelową, to należy ją utrzymać – kwituje Hareńczyk.

Potrzeba konsultacji społecznych

Inny pomysł ma Jerzy Muzyk (KWW Samorządny Kraków). Jeśli zostanie prezydentem, podejmie działania, mające na celu zakup przez miasto budynku dawnego hotelu Forum. – O tym, co powinno znaleźć się w obu budynkach, winny zdecydować zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne – dodaje Muzyk.

Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga – Ku Przyszłości) widziałby w budynku dawnego hotelu Cracovia przestrzeń dla literatów. – Próba umieszczenia w nim Muzeum Architektury i Designu nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Wymaga bardzo kosztownych zmian wewnątrz – twierdzi Kulig. Jeśli zostanie prezydentem, podejmie w tej sprawie rozmowy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejem Sienkiewiczem. Ten, jak wskazuje Andrzej Kulig, wstrzymał realizację muzeum designu, zapowiadając jednocześnie konsultacje w sprawie przyszłości Cracovii.

W przeciwieństwie do Jerzego Muzyka Kulig twierdzi, że wykup przez miasto dawnego hotelu Forum nie wchodzi w grę. Żałuje, że w budynku swoją działalność zakończyła znana klubokawiarnia. – Moim zdaniem to dotkliwa strata, tym bardziej, że właśnie rozpoczyna się ciepły sezon, a to było bardzo lubiane miejsce. Widocznie właściciel ma inne plany – kwituje Kulig.

Z kolei Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców) dobrze ocenia pomysł utworzenia w dawnym hotelu Cracovia Muzeum Architektury i Designu. – O potrzebie stworzenia w naszym mieście takiej instytucji mówi się od lat. Co więcej, zwycięska koncepcja Biura Projektów Lewicki Łatak jest po prostu dobra, stworzona z szacunkiem dla budynku dawnego hotelu, dlatego uważam, że powinna być realizowana – podkreśla Gibała.

Sprawa drugiego budynku, po hotelu Forum, jest jego zdaniem dużo bardziej skomplikowana. Obiekt jest bowiem w rękach prywatnych. – Uważam, że miasto powinno się włączyć w rozmowy o jego przyszłości z jednej strony z właścicielem, a z drugiej z mieszkańcami, żeby poznać ich oczekiwania – kwituje Gibała.

Przywrócić Cracovię i Forum mieszkańcom

Stanisław Mazur (KWW Stanisława Mazura) zwraca uwagę, że ani budynek dawnego hotelu Forum, ani budynek dawnego hotelu Cracovia, nie jest własnością miasta, dlatego prezydent ma znikomy wpływ na ich zagospodarowanie. – Ogranicza się on głównie do roli moderacyjnej i planistycznej – twierdzi Mazur. Jego zdaniem należy zrobić wszystko, by wspólnie z właścicielami budynków możliwie szybko przywracać te obiekty miastu i mieszkańcom.

Zauważa, że sprawa muzeum designu w Cracovii to trwający od siedmiu lat proces, który powinien być kontynuowany. – Rozumiem, że problemem obecnych władz resortu kultury jest brak środków finansowych na jego realizację. Deklaruję tu gotowość współpracy w jego rozwiązaniu – zapewnia Mazur.

Proponuje, by muzeum uzupełnić o Centrum Narracji Przestrzennych, „które w kluczowej dla historii architektury Krakowa lokalizacji utrwalałoby wśród mieszkańców i mieszkanek opowieść o wybitnych architektach i budowniczych miasta”. Zagospodarowanie budynku dawnego hotelu to jego zdaniem również dobra okazja do całkowitej reorganizacji przestrzeni między gmachem Muzeum Narodowego, Cracovią i Kinem Kijów. Jako prezydent chciałby przywrócić temu miejscu oraz budynkom odpowiednią rangę, a także nadać im nowoczesną funkcję.

Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga) zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem Krakowa, powoła zespół ekspertów z Polski i z zagranicy, który wypracowałby propozycję zagospodarowania obydwu budynków.

Specjaliści pomogą nam określić, jaka gałąź nowoczesnego muzealnictwa powinna się tam znajdować. Liczę, że korzystając z eksperckiej wiedzy i doświadczenia, przyciągniemy do Krakowa turystów polskich i zagranicznych, interesujących się nowoczesnym designem, nowoczesną sztuką, jak również nowoczesną formą – ma nadzieję Rafał Komarewicz.

Myślenie o mieście

Zdaniem Aleksandra Miszalskiego (KKW Koalicja Obywatelska) o przyszłości budynku dawnego hotelu Cracovia władze miasta powinny zdecydować wspólnie z mieszkańcami. – Ja widziałbym w tym miejscu przestrzeń otwartą dla krakowian, centrum kreatywne, gdzie rodziłyby się idee, związane z rozwojem miasta, przestrzeń, która żyje, gdzie następuje wymiana myśli, pomysłów oraz energii mieszkańców – twierdzi Aleksander Miszalski.

Podobną przyszłość widzi dla dawnego hotelu Forum, o ile budynek udałoby się gminie wykupić z rąk prywatnych. – Całkowicie odrzucam pomysł przerobienia hotelu na mieszkania. Jestem również zwolennikiem zachowania dotychczasowej bryły, choć mam świadomość, że wymagałoby to dokładnej analizy budowlanej – przekonuje Miszalski.

Zwraca uwagę, że ogromnym walorem budynku jest fantastyczny widok z jego okien: na Wisłę oraz Wawel. Zdaniem Miszalskiego we wnętrzach Forum mogliby znaleźć swoje miejsce „przedstawiciele sztuki nieformalnej, start upy, a także ciekawa gastronomia, ale nie jedynie gastronomia”. – Forum to kolejne dobre miejsce do myślenia o mieście – kwituje Miszalski.

Łukasz Kmita (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) nie odpowiedzieli na pytania.

3 kwietnia z kandydowania zrezygnowali Jerzy Muzyk oraz Stanisław Mazur.