Wykonawca drogi do Cogiteonu wybrany

Budowa Cogiteonu, stan z kwietnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niecałe dwa miesiące od otwarcia ofert w przetargu na budowę drogi dojazdowej do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zarząd dróg wybrał wykonawcę prac.

Oferty w przetargu zostały otwarte 31 marca. Miasto założyło, że chce przeznaczyć na ten cel ok. 13,8 mln zł, podczas gdy najtańsza ze złożonych ofert, zaproponowana przez ZUE i Energopol, opiewa na kwotę ok. 22,8 mln zł. Łącznie zgłosiło się sześć firm i konsorcjów. Kolejne oferty przewidują kwoty na poziomie ok. 23 mln, 24,5 mln, 27,1 mln, aż do 30,7 mln i 30,8 mln zł.

Urzędnicy wkrótce po otwarciu ofert poinformowali, że trwa analiza złożonych dokumentów. Z punktu widzenia zarządu dróg sprawa była mało komfortowa – z jednej strony różnica pomiędzy zakładanym budżetem a kwotami z ofert jest ogromna, a z drugiej budowa Cogiteonu jest już na ukończeniu i bez szybkiego zapewnienia dojazdu instytucja nie będzie mogła rozpocząć działalności. To z kolei wiąże się z kwestią unijnego dofinansowania na jej budowę, ale też i wiarygodności miasta jako partnera, gdyż to zadaniem miasta było zapewnienie dojazdu do prowadzonej przez samorząd wojewódzki inwestycji.

Przeciwnicy budowy drogi nie próżnują

Równocześnie pojawiła się obywatelska inicjatywa podjęcia uchwały o wstrzymaniu realizacji obecnego wariantu i zmianie projektu dojazdu do Małopolskiego Centrum Nauki. – Inwestycja realizowana jest według najgorszego i najdroższego projektu z najgorszym możliwym wpływem na środowisko i mieszkańców okolicznych osiedli oraz unikalny teren zabytkowego lotniska Rakowice-Czyżyny. Droga do Centrum Nauki nie powinna powstać w planowanym kształcie. Należy wstrzymać prace, zmienić plany i projekty – argumentowali autorzy.

Podpisy były zbierane do środy, projekt poparło 740 osób.

ZDMK: Nic nie stoi na przeszkodzie

– ZDMK jest w posiadaniu decyzji ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności na budowę drogi w przebiegu od al. Stella-Sawickiego do Cogiteonu, ZDMK ma też pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych. Na podstawie wyżej wymienionych decyzji nic nie stoi na przeszkodzie do rozpoczęcia budowy drogi – komentował w minionym tygodniu Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy jednostki.

W czwartek zarząd dróg zrobił kolejny krok. Oferta ZUE i Energopolu została wybrana jako najkorzystniejsza. Teraz jeszcze trzeba poczekać na ewentualne odwołania i jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, możliwe będzie podpisanie umowy i realizacja prac.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny