Wystawca zatrzymany podczas targów. Handlował chronionymi gatunkami egzotycznych zwierząt

fot. Małopolska Policja

Policjanci zatrzymali jednego z wystawców podczas targów zwierząt egzotycznych. 54-latek handlował okazami objętymi ochroną i posługiwał się podrobioną dokumentacją dotyczącą gadów.

W minioną niedzielę funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami Komisariatu Policji IV w Krakowie oraz biegłym z zakresu weterynarii uzyskali informację, że na krakowskich targach egzotycznych zwierząt i roślin pochodzących z całego świata, mogło dochodzić do nielegalnego handlu zwierzętami objętymi konwencją waszyngtońską "CITES".

Funkcjonariusze ustalili, że jeden ze sprzedawców może posługiwać się podrobionymi dokumentami dotyczącymi hodowli gatunków dziko żyjących. W trakcie czynności ustalono, że 54-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego na stoisku wystawowym okazywał dokumentację dotyczącą hodowli gatunków dziko żyjących zwierząt, która mogła być przerabiana.

Policjanci w trakcie przeszukania stoiska wystawowego, osoby oraz pojazdu zabezpieczyli cztery sztuki waranów i 15 sztuk żółwi różnych gatunków. Ponadto w toku czynności procesowych zabezpieczono: dokumentację dotyczącą gadów, wizytówki, wydruki z odręcznymi zapiskami. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw 54-letni właściciel stoiska został zatrzymany.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze udali się do jednej z miejscowości na terenie województwa świętokrzyskiego i przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego mężczyzny, gdzie zabezpieczyli m.in.: martwego węża Trimeresurus, a także żywe okazy 13 węży Trimeresurus, pytona siatkowego, węża zbożowego, cztery legwany fidżyjskie, jaszczurkę Scynk, cztery jaszczurki Phelsuma Borbonica, które zostały przekazane biegłemu lekarzowi weterynarii. Po wydaniu opinii biegłego 54-latek może usłyszeć zarzut podrabiania dokumentów oraz zarzut z Ustawy o ochronie przyrody dotyczący nielegalnego posiadania gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.