Wzrośnie podatek od nieruchomości. Podwyżka średnio o 9 zł

fot. Julia Ślósarczyk

Z 89 groszy do jednego złotego ma wzrosnąć w przyszłym roku stawka podatku od nieruchomości mieszkalnej.

W czwartek prezydent Krakowa przekazał do rady miasta projekty uchwał podatkowych. Urzędnicy chcą, aby od przyszłego roku właściciel mieszkania lub domu musiał płacić 1 zł za metr kwadratowy. Jeśli w części budynku prowadzona jest działalność gospodarcza to stawka z obecnych 25,74 zł podskoczy o 3,04 zł.

W prezydenckiej propozycji znalazły się ulgi dla pewnych grup przedsiębiorców. I tak osoby prowadzące działalność w zakresie znikającego rzemiosła zapłacą 14,39 zł za metr kwadratowy, 8,63 zł będą musieli uiścić przedsiębiorcy zajmujące się sportem czy kulturą fizyczną.

Z wyliczeń urzędników wynika, że właściciel mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych z udziałem w gruncie wynoszącym 20 metrów kwadratowych będzie musiał w przyszłym roku zapłacić 82 złotych podatku (wzrost o dziewięć złotych). Natomiast przedsiębiorca prowadzący działalność w nieruchomości o powierzchni stu metrów kwadratowych na działce trzy arowej zamiast 2 883 zł będzie musiał przekazać miastu 3 226 złotych.

Nowe stawki mają spowodować, że do kasy miasta wpłynie o 52 mln złotych więcej. W tym roku, zgodnie z pierwotnymi planami, Kraków miał zebrać 613 mln złotych z tytułu podatku od nieruchomości.