Z Kartą Krakowską rozrywka, sport i gastronomia też będą tańsze

Ponad 55 tysięcy osób złożyło już wnioski o wydanie Karty Krakowskiej, a pierwsi mieszkańcy są już w jej posiadaniu. W środę miasto opublikowało listę 15 partnerów komercyjnych, którzy przystąpili do programu. – Oferta jest bardzo zróżnicowana – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Już za tydzień mieszkańcy Krakowa będą mogli kupić bilet okresowy na komunikację miejską z 20-procentową zniżką. Dla przykładu, osoby, które dotąd płaciły 89 złotych za bilet normalny na wszystkie linie miejskie, od 1 sierpnia wydadzą 72 złote.

Ale posiadanie Karty Krakowskiej to nie tylko tańsze przemieszczanie się po mieście tramwajem i autobusem. Na liście podmiotów, które będą przyznawały zniżki (o udziale w programie będzie świadczyć umieszczona w widocznym miejscu naklejka) są także instytucje kultury, muzea i galerie. Miasto pozyskało również15 partnerów komercyjnych. Lista nie jest zamknięta, urzędnicy zachęcają do włączania się w projekt.

Ze zniżek będzie można skorzystać w następujących miejscach:

- Park Wodny S.A. http://www.parkwodny.pl/

- Krakowski Klub Jazdy Konnej http://www.kkjk.pl/

- Krakowska Jaskinia Solna http://www.krakowskajaskiniasolna.pl/

- Centrum Papieru https://www.centrumpapieru.pl/

- Centrum Rehabilitacji Arcus Care Sp. z o.o. http://arcus.biz.pl/arcus/

- Centrum Terapii Boskobowen http://www.boskobowen.pl/

- DC Hair&Spa Tychology http://dchairspa.pl/

- Barista S.A. Hard Rock Cafe Kraków http://www.hardrock.com/cafes/krakow/pl

- Dystrybucja książek Andrzej Mardyła

- Hotel Milena w Milówce http://hotelmilena.pl/

- Biuronet Sp. z o.o. https://biuronet24.eu/

- Vici Clinic Blanch Group Sp. z o.o. https://www.vici.clinic/

- Market Show Europe Sp. z o.o. https://www.market-show.pl/

- Stowarzyszenie „I Ty Możesz Być Wielki” https://itmbw.pl/

- Revor Elżbieta Adamczyk http://revor.pl/

- NK Projekt Sp. z o.o. SO! Coffe Wielopole https://www.facebook.com/socoffeekrakowwielopole/

Zameldowany lub rozliczający się w Krakowie

Kartę Krakowską otrzyma każdy, kto jest zameldowany w Krakowie lub wykaże, że rozlicza podatki w jednym z tutejszych urzędów skarbowych. Osoby niezameldowane na stały pobyt w mieście muszą okazać pierwszą stronę PIT z pieczątką wpływu urzędu skarbowego lub zaświadczenie ze skarbówki. Do korzystania z przywilejów uprawnione są również dzieci tych osób, które nie skończyły 18 lat. Wnioski można składać elektronicznie (www.kk.krakow.pl) lub w 30 punktach na terenie miasta od 1 lipca.

Mobilnie lub na karcie

Podczas wypełnienia wniosku można wybrać, co ma być nośnikiem uprawnień i ulg wynikających z Karty Krakowskiej. Możemy dostać zupełnie nowy nośnik w formie mobilnej lub plastikowej (przyjdzie kurierem lub wybierzemy się po nią osobiście do jednego z sześciu punktów sprzedaży biletów MPK) lub wgrać na jedną z kart już posiadanych: Krakowską Kartę Miejską, Krakowską Kartę Rodzinną, Małopolską Kartę Aglomeracyjną lub legitymację studencką.– W każdej dzielnicy działa co najmniej jeden punkt, pracownicy są dostępni również w soboty. Dysponujemy również mobilnym punktem, który od poniedziałku do piątku pojawia się w różnych miejscach Krakowa, a w weekend jest obecny podczas pikników w miejskich parkach – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Informuje też, że liczba wniosków elektronicznych i papierowych jest mniej więcej równa, z lekką przewagą tych wypełnianych bez wychodzenia z domu.

Rafał Świerczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, zachęca, by do złożenia wniosku wybierać miejsca, gdzie nie jest prowadzona sprzedaż biletów MPK, gdyż w nich nie ma kolejek. Urzędnicy proszą o cierpliwość i przypominają o działającej infolinii i adresie-e-mail. Informacje i pomoc można uzyskać pod numerem telefonu 12 254 14 00 (poniedziałek-piątek od godziny 8 do 20) lub pisząc na kontakt@kk.krakow.pl.

Każdy podatnik to realne pieniądze

Utworzenie Karty Krakowskiej jest jednym z działań kampanii „Płać podatki w Krakowie”, która ma na celu przekonanie osób mieszkających w Krakowie do rozliczania PIT-u w tutejszych urzędach skarbowych. Według przedstawicieli władz miasta każdy podatnik to prawie 2,5 tysięcy złotych, a kilkadziesiąt tysięcy podatników przynosi ponad 100 milionów złotych, które wpływa do budżetu miasta. – Kwota ta nie tylko pokryje system Krakowskiej Karty, ale pozwoli na szersze i bezpieczniejsze możliwości finansowe – podkreśla prezydent Majchrowski.