Zabytkowy plac w Krowodrzy do remontu. ZZM ogłosił przetarg

Wizualizacja fot. ZZM

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na rewitalizację placu Axentowicza. Zabytkowy plac ma zyskać nowy wygląd dzięki dużej liczbie nowych nasadzeń.

Plac jest objęty ochroną konserwatorską, więc zmiany dotyczące samej infrastruktury nie będą rewolucyjne. Zostanie przeprowadzony gruntowny remont, pojawią się nowe elementy małej architektury.

Docelowo jednak wygląd placu bardzo się zmieni, głównie ze względu na dużą liczbę nowych nasadzeń. Według zapowiedzi ZZM z ubiegłego roku, ma się tam pojawić ponad 35 tysięcy kwitnących bylin, 50 tysięcy roślin cebulowych, a także siedem sztuk wiśni i kilkaset krzewów pachnącej róży.

– Chcemy, żeby trawniki wokół placu były jedną wielką rabatą bylinową. Dodatkowo w okolicach pomnika wycinamy w miejscu obecnego asfaltu dwie kolejne rabaty – zapowiada Katarzyna Opałka z ZZM.

Nowe tabliczki

Po zmianach plac ma być też znacznie lepiej oznaczony, ponieważ dziś można zupełnie nie zauważyć, że weszło się na plac poświęcony wybitnemu malarzowi i rysownikowi. Pojawi się tablica informująca o patronie placu, ZZM planuje też organizację warsztatów malarskich, kiedy nowe rośliny osiągną już swój docelowy wygląd.

Co istotne, z nowych tabliczek będzie się też można dowiedzieć o historii zabudowy otaczającej plac.

Będzie zamknięte

Remont opóźnił się względem wcześniejszych deklaracji z powodu braku środków w budżecie. Teraz rozpisany już został przetarg na wykonanie prac. Mają się one rozpocząć w tym roku i będą wymagały zamknięcia terenu budowy. – Jeśli nie będzie żadnych niespodzianek, to na wakacje przyszłego roku plac będzie otwarty – zapowiada Katarzyna Opałka.

Urzędnicy czekają na zgłoszenia firm do 16 sierpnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza