Zagrał w pierwszym meczu reprezentacji Polski, został zamordowany przez Niemców

fot. nac.gov.pl

18 maja odbędzie się prelekcja w ramach cyklu „Archiwalna środa”. – Tematem spotkania będzie postać Leona Sperlinga, wybitnego krakowskiego sportowca. Prelekcję wygłosi Marek Węgrzyn z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie – informuje instytut.

Jak przypomina IPN, Leon Sperling, urodzony 7 sierpnia 1900 r. w Krakowie, w okresie międzywojennym był piłkarzem Cracovii i reprezentacji Polski. – Jak większość krakowskich zawodników pochodzenia żydowskiego, swoją karierę rozpoczął w Jutrzence Kraków. Występował na pozycji napastnika, nasz kraj reprezentował w latach 1921–1930. Zaliczany jest do jednego z najlepszych napastników okresu międzywojennego. Pochodził z rodziny żydowskiej – opisuje IPN.

Dwie wersję o jego śmierci

Wystąpił w historycznym, pierwszym spotkaniu reprezentacji Polski w dniu 18 grudnia 1921 r. z Węgrami. W 1924 r. wystąpił wraz z drużyną na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.  Po wybuchu II wojny światowej znalazł się we Lwowie, gdzie pracował jako trener lokalnej drużyny.

Tam też zginął. Piłkarz miał stracić życie między 15 a 20 grudnia 1941 roku w wyniku zbiorowej egzekucji albo z rąk pijanego gestapowca.

„Archiwalna środa” – 18 maja, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8, początek o godz. 18. Wstęp wolny.

comments powered by Disqus