„Zależy nam, żeby rynek nie był jedną wielką pijalnią”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie wszystko wraca do przedpandemicznej normy – również w kwestii porządku i bezpieczeństwa. Straż miejska ma coraz więcej pracy. I – jak wynika z podsumowania rocznego – jest ze swoich działań zadowolona.

W 2022 roku w mundurach straży miejskiej pracowało 460 osób. Zastępca komendanta Radosław Gądek stwierdził, że miasto wraca do normy po latach 2020-21. Jak zaznaczył, głównym motorem napędowym działań strażników były zgłoszenia mieszkańców, a tych w ubiegłym roku było ponad 102 tysiące.

W sumie strażnicy ujawnili 120 tys. wykroczeń. W 50 tys. przypadkach zastosowali pouczenie (o większości z nich będzie dalej).

Ruch drogowy i alkohol

Strażnicy skupiają się głównie na wykroczeniach związanych z ruchem drogowym. W 2022 roku ujawnili 72,7 tys. czynów zabronionych. Interwencje tego typu stanowią 60% wszystkich podejmowanych w zeszłym roku. – Przybywa samochodów, więc i zgłoszeń jest więcej – mówi Gądek. Przekłada się to m.in. na 17,6 tys. założonych blokad na koła czy 2 tys. odholowanych samochodów.

W ponad 45 tys. przypadków kierowcy, którzy popełnili wykroczenie, nie byli wcześniej notowani, dlatego zakończyło się na informacji o złamaniu przepisów. Za drugim razem wystawiany jest mandat lub zakładana blokada.

Warto też dodać informację o usuniętych 1,3 tys. nieużywanych pojazdów.  – Przekłada się to na zwolnienie takiej samej liczby miejsc postojowych, co w naszym mieście jest bardzo ważne – podkreśla Radosław Gądek. Najczęściej usuwane są pojazdy po zmarłych właścicielach albo osobach, które trafiły do zakładu karnego.

– Są też takie przypadki, że studenci kupują najtańsze auta, one się psują, studenci przeprowadzają, a wraki stoją na osiedlu. Ustalenie, do kogo należy samochód, jest często czasochłonne, dlatego nierzadko od przyjazdu strażników do usunięcia auta mija dłuższy czas – tłumaczy strażnik miejski.

Zwiększyła się również – w porównaniu z dwoma ostatnimi latami – liczba osób nietrzeźwych i spożywających alkohol w miejscach publicznych. Strażnicy wystawili w 2022 roku 17 tys. mandatów osobom łamiącym prawo.

– Podchodzimy do tego dość restrykcyjnie, bo spożywanie alkoholu w miejscu publicznym znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, obniżając je – tłumaczy zastępca komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Straż miejska mocno skupia się również na porządku w centrum Krakowa. Według Gądka całodobowa służba w okolicach Rynku Głównego przyniosła wymierne korzyści. Co warte zauważenia, w 2022 roku liczba mandatów wzrosła z 4,4 tys. w 2021 roku do 6,4 tys. – Zależy nam, by Rynek nie był jedną wielką pijalnią. Efekty mamy coraz lepsze – mówi

Kamery, graffiti i piece

Według Radosława Gądka dużym wsparciem dla strażników jest monitoring wizyjny. Całą dobę 336 obrazów dogląda 38 osób. Przełożyło się to na wykrycie 7 tys. zdarzeń. Głównie to kwestie związane z alkoholem (4,4 tys.), ale też dzięki kamerom udało się dotrzeć do ponad 600 osób, które potrzebowały jakiegoś rodzaju pomocy.

Wiceszef straży miejskiej ocenia, że zmniejsza się liczba nowych nielegalnych malunków powstających na kamienicach czy murach. Natomiast niemal zupełnie ze statystyk znika problem spalania odpadów czy też paliw stałych. W 2022 roku strażnicy ujawnili 65 wykroczeń przeciw uchwale antysmogowej. – Kilka lat temu było to blisko 2 tys. wykroczeń – przypomina Gądek.