Zamknięcie Muzeum Nowej Huty. Rusza remont budynku dawnego kina Światowid

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

29 marca w siedzibie Muzeum Nowej Huty rozpoczną się prace techniczne, które potrwają około dwóch miesięcy. W tym czasie budynek dawnego kina Światowid zostanie wyłączony z użytkowania.

Muzeum Nowej Huty rozpoczęło działalność w 2019 roku po połączeniu Muzeum PRL-u i oddziału MHK Dzieje Nowej Huty. Siedziba nowej instytucji mieści się w dawnym kinie Światowid na os. Centrum E1 w Nowej Hucie. Budynek ten powstał w latach 1955-1957 i jak do tej pory nie przeszedł generalnego remontu.

Choć Muzeum Krakowa w porozumieniu z Gminą Miejską Kraków wciąż poszukuje środków na realizację całościowego projektu odnowy dawnego kina Światowid, dyrekcja podjęła decyzję o rozpoczęciu najważniejszych prac.

– We wtorek 29 marca w siedzibie Muzeum Nowej Huty rozpoczynają się prace techniczne, mające poprawić komfort i bezpieczeństwo. Potrwają około dwóch miesięcy. W trakcie trwania prac budynek będzie wyłączony z użytkowania – informuje Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa.

W pierwszej kolejności usprawniona zostanie instalacja elektryczna. Następnym etapem remontu ma być wymiana części okien. W związku z pracami technicznymi czasowo niedostępne będą wystawy „Osiedleni. Mistrzejowice” oraz „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

– Niezależnie od czasowego wyłączenia budynku dawnego kina Światowid, zespół Muzeum Nowej Huty będzie prowadził działalność, także edukacyjną, w innych przestrzeniach oraz on-line – dodaje Ryszard Kozik.

Muzeum Nowej Huty zaprasza także na wystawę „Stan zagrożenia” w Podziemnej Nowej Hucie. Schron z ekspozycją znajduje się pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na osiedlu Szkolnym 37.