Zawodniczki spod Krakowa zatańczą na Mistrzostwach Świata w cheerleadingu w Orlando

Zawodniczki spod Krakowa zatańczą na Mistrzostwach Świata w cheerleadingu w Orlando fot. Materiały prasowe

Urszula Papka, Wiktoria Doniec i Julia Czajor. Trzy zawodniczki spod Krakowa zatańczą na Mistrzostwach Świata w cheerleadingu w Orlando, najważniejszej imprezie sportowej w tej dyscyplinie.

Od 2016 roku cheerleading, choć kojarzony głównie z występami tanecznymi podczas meczów koszykówki czy futbolu amerykańskiego, uznawany jest za dyscyplinę olimpijską. I to niełatwą, bo łączącą gimnastykę, akrobatykę i taniec.

Szansa na realizację sportowego marzenia

Już 17 kwietnia trzy zawodniczki z Kocmyrzowa polecą do Orlando, by reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleaders.

– Przygotowanie zawodniczek do Mistrzostw Świata to nie tylko ostatnie miesiące pracy nad choreografią, którą pokażemy – opowiada Lidia Stefańska, trener, założyciel i prezes Klubu Sportowego Unique, w którym trenują dziewczyny. – To przede wszystkim bagaż ich wcześniejszego doświadczenia w tym sporcie. Pracowały na tę chwilę od wielu sezonów. Wiktoria jest jedną z pierwszych zawodniczek trenujących w Unique. Ula i Julka rozpoczynały swoją przygodę z cheerleadingiem w innym klubie, ale po przeprowadzce w nasze strony, dołączyły do nas. Wszystkie mają ogromne doświadczenie na parkiecie, ale także same są świetnymi trenerami. Od lat pod moją opieką przygotowywały młodsze zawodniczki do startu w turniejach. Teraz samodzielnie prowadzą zajęcia z młodszymi grupami – wylicza.

Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane w ESPN Wide World of Sports® Complex, który mieści się w Diseny Worldzie w Orlando. W czasie rozgrywek rywalizować będą drużyny z całego świata. Wiktoria Doniec i Julia Czajor zatańczą w kategorii Duety Senior Freestyle Pom. Zwykle startuje w niej ok. 20 reprezentacji z całego świata. – To nasz pierwszy start tak wysokiej rangi. Chcemy pokazać, że cheerleading w Polsce jest na coraz wyższym poziomie – mówi Lidia Stefańska.

Cheerleading skradł ich serca

Urszula Papka rozpoczęła przygodę z cheerleadingiem jeszcze jako mała dziewczynka. Od tego czasu stanęła na podium Mistrzostw Polski 10 razy.

– Moim największym osiągnięciem jest 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w Atenach w 2022 roku, gdzie zatańczyłyśmy z koleżankami w zespole – wyjaśnia Urszula Papka, zawodniczka Unique PRO, trenerka i autorka choreografii do Orlando. – To zdecydowanie najtrudniejszy układ, z jakim przyszło nam pracować, ale mogę z radością i dumą powiedzieć, że etap tworzenia go i nauki jest już za nami i pozostało nam wykończenie i skupienie się na szczegółach – dodaje 18-letnia Ula, prywatnie tegoroczna maturzystka.

21-letnia Julia Czajor przyznaje, że od szóstego roku życia próbowała sił w różnych stylach tańca, jednak to cheerleading skradł jej serce. – Nasz układ wymaga doskonałego przygotowania technicznego i motorycznego, dlatego wytrwale pracujemy pod okiem Uli Papki. Spełnia się moje największe marzenie – mówi Julia Czajor, zawodniczka turniejowa Unique PRO, członek Kadry Narodowej w czasie Mistrzostw Europy Ateny 2022.

– Dziewczyny tańczące w Orlando zawsze były dla mnie autorytetem, a teraz to ja znajdę się po drugiej stronie ekranu. Czuję wielką odpowiedzialność, która motywuje mnie przed każdym treningiem. Trudno uwierzyć, że marzenie staje się faktem, że za niecałe dwa miesiące zatańczę na największej scenie, która od lat była dla mnie źródłem inspiracji – dopowiada 18-letnia Wiktoria Doniec, na co dzień trener grup początkujących, zawodniczka grupy Unique PRO, reprezentantka wszystkich trzech wcześniejszych powołań Klubu do Kadry Narodowej.

Potrzebne wsparcie finansowe

Dziewczyny będą reprezentować nie tylko Polskę i swój Klub Sportowy Unique, ale także podkrakowską Gminę Kocmyrzów-Luborzyca, która wspiera je organizacyjnie i finansowo.

KS Unique powstał rok temu. Wcześniej formalnie organizatorem wszystkich zajęć sportowych było Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy, jednak ze względu na skalę działania młodych sportowców konieczne było powołanie klubu. Obecnie w barwach Unique trenuje ok. 150 dzieci, najmłodsze z nich mają 4 lata.

Do zbliżającego się sezonu przygotowuje się 94 zawodników turniejowych. Równocześnie opracowywanych jest 21 zupełnie różnych choreografii. Potrzeba 132 strojów – wszystkich szytych na miarę – oraz 102 par pomponów.

– Ula, Wiktoria i Julia trenują niemal codziennie. Warto wiedzieć, że dziewczyny równolegle przygotowują się do dwóch startów zespołowych w czasie Mistrzostw Polski. Z jednej strony jest więc ogrom pracy. Z drugiej – radość z sukcesów, bo teraz Orlando, ale wcześniej parkiety w Grecji i Holandii. A jeszcze z trzeciej strony – to duże wyzwanie finansowe – komentuje Lidia Stefańska.

Koszt biletów lotniczych oraz strojów w wysokości 20 tys. złotych pokryje Gmina Kocmyrzów-Luborzyca. Jednak zawodniczki muszą jeszcze zebrać środki na pokrycie przejazdu z lotniska, hotelu, opłat startowych, opłaty manipulacyjnej i ubezpieczenia. W tym celu założyły zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

– Od dawna odkładamy na ten wyjazd swoje kieszonkowe i oszczędności, ale koszty nadal są dla nas spore. Ucieszymy się z każdej drobnej wpłaty – mówi Ula Papka. – Odległe marzenie, które miało się nigdy nie spełnić, niedawno zamieniło się w cel. Będziemy reprezentować Polskę najlepiej, jak potrafimy – zapewnia.

Głównym Partnerem przygotowań jest również Województwo Małopolskie.