Trzy bezgłowe postacie pojawiły się w ogrodzie Pałacu Czapskich. To żeliwne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, jednej z najsłynniejszych na świecie polskich artystek.
– Abakanowicz zawsze podkreślała związek swojej sztuki z naturą, która była dla niej ważną inspiracją. Artystka chciała, by jej rzeźby były traktowane jak naturalne elementy krajobrazu. Tutaj, w ogrodzie Czapskich, one doskonale współgrają z otaczającą je przyrodą – mówi kuratorka ekspozycji Agata Małodobry z MNK.
Symboliczność
„Postacie kroczące” Magdaleny Abakanowicz to nie figury, lecz puste skorupy. Każda z nich mierzy prawie trzy metry i jest indywidualnie ukształtowana rękami artystki, stąd też różne rozmieszczenie bruzd i drapowań na powierzchni.
– To rzeźby imponujących rozmiarów, chociaż wcale nie są statyczne jak pomniki. Zostały uchwycone w bardzo dynamicznym wykroku i ma się wrażenie, że idą w naszym kierunku. To nie są pełne figury, tylko puste skorupy na kształt postaci. Pojawia się zatem wątek nieobecności, zapomnienia i pamięci. Postacie są bezgłowe, więc nie da się im przypisać cech konkretnych osób. To może być każdy – tłumaczy Agata Małodobry.
Związek z naturą
Rzeźby Abakanowicz stanowią spójną kompozycję ze starodrzewem ogrodu. Wystarczy przyjrzeć się z bliska, by zobaczyć, iż faktura powierzchni przypomina korę drzew.
– Dzięki temu mamy wrażenie, iż dzieła te są spokrewnione z pniami starych drzew. Ogród Czapskich, jeden z najpiękniejszych krakowskich ogrodów, to przestrzeń wymarzona do ekspozycji takich prac jak dzieła Magdaleny Abakanowicz. Zwłaszcza, iż artystka zamarzyła sobie, by jej rzeźby zawsze pozostawały w bardzo silnym kontakcie z naturą – wyjaśnia Agata Małodobry.
Uroczysty pokaz ekspozycji odbędzie się 27 sierpnia o godz. 18.30 w ogrodzie Pałacu Czapskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Następnie zaprezentowane zostaną etiudy taneczne inspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.