Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na premierę spektaklu „Nazywam się Anna Walentynowicz”. To opowieść o kobiecie i matce, która mimo trudnych czasów, miała odwagę i siłę być bohaterką.
Anna Walentynowicz przyszła na świat 15 sierpnia 1929 roku w małej, ukraińskiej wiosce Sienne. Z powodu niedostatku, w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do polskich zarządców pobliskiego majątku Pustomyty. W 1950 roku trafiła do Stoczni Gdańskiej, gdzie rozpoczęła pracę jako spawaczka, a następnie suwnicowa. Uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.
Kobieta, matka i bohaterka
Anna Walentynowicz zapisała się na łamach historii jako współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych oraz legenda „Solidarności”.
Jednak na deskach Teatru Łaźnia Nowa publiczność będzie mogła zobaczyć ją nie tylko w roli bohaterki, ale przede wszystkim kobiety i matki. W postać Anny Walentynowicz wcieli się Agnieszka Przepiórska.
– Byłyśmy ciekawe, jak wyglądało jej życie, kiedy wracała po pracy do domu i w tych strasznych czasach, jakimi był PRL, musiała sobie radzić z brakiem wszystkiego, mając małe dziecko, którym opiekowała się samotnie. Wychodziła z domu o piątej rano, żeby zdążyć na szóstą odbić kartę w stoczni. Pracowała na kolanach, w wysokiej temperaturze, spawając statki od spodu. Wracała do domu i była matką, pielęgniarką, nauczycielką… Żadnej niani, żadnego wsparcia ze strony rodziny. Najbardziej bolesne, a jednocześnie najpiękniejsze było dla nas to, że ona w tym wszystkim miała jeszcze odwagę i siłę być bohaterką – mówi Anna Gryszkówna, reżyserka spektaklu.
„Matka polskiej niepodległości”
Anna Walentynowicz dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia '80 oraz inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
– W naszym spektaklu nie stawiamy Annie Walentynowicz pomnika. Opowiadamy przede wszystkim o silnej kobiecie i drodze, jaką pokonała. Nie oceniamy też jej wyborów politycznych. Staramy się ją po prostu zrozumieć – tłumaczy Agnieszka Przepiórska, odtwórczyni tytułowej roli, znana łaźniowej publiczności m.in. ze spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa.
Prapremiera spektaklu miała miejsce 14 sierpnia zeszłego roku w Stoczni Gdańskiej, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych. Sztuka nosiła wówczas tytuł „Anna”, a produkcją zajęła się Fundacja Nowa Strefa Kultury. Partnerem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności.
Opowieść o Annie Walentynowicz krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć w dniach 1, 2 i 3 września, a także 14 października w Teatrze Łaźnia Nowa.
W sobotę (2 września) tuż po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorami książki, a także Agnieszką Przepiórską i Anną Gryszkówną. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.