Takiego spektaklu nie było jeszcze na deskach Teatru Groteska. „W trawie. Laboratorium sensoryczne” to działająca na zmysły opowieść o mikroświecie natury, adresowana do dzieci już od 1. roku życia.
– Nurt spektakli najnajowych jest popularny na świecie już od około 30 lat. W Polsce pojawił się jakieś 20 lat temu i bardzo szybko zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci. Dzisiaj niemal każdy teatr lalkowy posiada w swoim repertuarze spektakle najnajowe. Naturalnym dla mnie było więc wprowadzenie do Groteski, która od samego początku zapraszała widownię dorosłą, nurtu najnajowego, aby rozszerzać repertuar dla każdej grupy wiekowej – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.
Pierwszy spektakl dla najnajów w Grotesce
„W trawie. Laboratorium sensoryczne” to przedstawienie adresowane do dzieci od 1. do 4. roku życia. Za pomocą zmysłów najmłodsi widzowie będą mogli wspólnie odkrywać niezwykły mikroświat przyrody. Na scenie pojawią się takie stworzenia jak mrówka, ćma czy żuk.
– Opowiadamy historię przyglądania się rzeczywistości w trawie. Struktury myślenia dzieci, zwłaszcza tych bardzo malutkich, nie są jeszcze narracyjne, one te historie układają z najprostszych opowieści. My chcemy im zaproponować abstrakcyjne spojrzenie, które doskonale znają – tłumaczy Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka spektaklu.
Przedstawienie nie mówi wprost o zagrożeniach płynących z braku kontaktu z naturą, a tym samym o zaniku relacji czy bliskości ze światem zwierząt, roślin, owadów. W poetycki sposób, poprzez bogactwo teatru formy, ma uruchomić sferę doznań zmysłowych dzieci.
– Nie staramy się przekazywać żadnej wiedzy. Staramy się projektować pewnego rodzaju doświadczenie i to jest dla nas bardzo istotne. By poprzez zmysły uruchamiać ten odbiór, a nie poprzez rozumienie – podkreśla Alicja Morawska-Rubczak.
Wspólne odkrywanie
Spektakl jest zaproszeniem do wspólnego poszukiwania i dzielenia się fascynacjami. Tuż po przekroczeniu progu teatru na małych widzów czekać będą aktorzy, którzy zaprowadzą ich na najwyższe piętro budynku, gdzie mieści się Scena Kopułowa.
– Po drodze dzieci będą zbierać naturalne trofea, korespondujące później z elementami całej historii – zapowiada dyrektor Teatru Groteska.
Przedstawienie odbywa się w kameralnej przestrzeni wykreowanej na scenie, gdzie zostało także wydzielone miejsce dla widowni. Siedząc na specjalnie przygotowanych poduszkach, najmłodsi będą mogli nie tylko obserwować mikroświat przyrody, ale także wziąć czynny udział w odkrywaniu jego elementów.
– W spektaklu nie brakuje interaktywnych części, a pod koniec przedstawienia dzieci zostaną zaproszone do wejścia na scenę. Będą mogły dotknąć każdego elementu, pobawić się nim czy spróbować nawiązać kontakt z aktorem bądź rekwizytem – wyjaśnia Karol Suszczyński.
Premiera sztuki „W trawie. Laboratorium sensoryczne” odbędzie się w sobotę 16 grudnia. Za scenografię, kostiumy i lalki odpowiada Barbara Małecka. Na scenie wystąpią: Oliwia Jakubik-Pękala, Diana Jędrzejewska-Szumska oraz Paweł Mróz.