ZDMK: Sprawdzimy dokładnie ulicę Krakowską [Rozmowa]

Most Piłsudskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do końca września inspektorzy Zarządu Dróg Miasta Krakowa będą sprawdzać jakość wykonanych prac na ulicy Krakowskiej – zapewnia Janina Pokrywa, zastępca dyrektora ZDMK.

17 sierpnia na ulicę Krakowską powróciły tramwaje. Kiedy kierowcy samochodów będą mogli w całości skorzystać z przebudowanej drogi oraz mostu im. Piłsudskiego?

Janina Pokrywa, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa: Deklaracja konkretnych terminów będzie możliwa po przeprowadzeniu wszystkich odbiorów. Jako inwestor, wstępnie oceniliśmy jakość wykonanych prac, formalne odbiory dopiero przed nami. Z wyjątkową skrupulatnością sprawdzimy położone płyty torowe, nawierzchnie w rejonie przejść dla pieszych czy nową iluminację mostu im. Piłsudskiego. Będziemy analizować zgodność wykonanych prac z opracowanym projektem dla tej inwestycji.

Co zmieniło się na moście Piłsudskiego?

Przeprawa przez Wisłę została gruntownie zmodernizowana. Wymieniliśmy elementy konstrukcyjne pod jezdnią, których na co dzień nie widać. Mieszkańcy na pewno docenią nową nawierzchnię dla pieszych. Po latach powróciliśmy również do oryginalnej, ciemniejszej, kolorystyki mostu. Cała przeprawa w nocy będzie iluminowana białym światłem: konstrukcja nośna została oświetlona zimnym białym światłem, a kamienne filary – cieplejszym odcieniem. Okazjonalnie konstrukcja będzie mogła być podświetlana innymi kolorami.

Na ulicy Krakowskiej pojawiły się drzewa, których dotychczas nie było. Skąd pomysł, aby umieścić je w specjalnych podziemnych konstrukcjach?

Musimy pamiętać, że znajdujemy się w ścisłym, mocno zurbanizowanym centrum Krakowa. Pod ulicą kryją się rury ciepłownicze, wodociągowe, gazowe, itp. Rozwiązanie, które zastosowaliśmy, to nie są typowe donice, ale bardzo duże skrzynie wkopane w ziemię, które są na tyle duże, że drzewo będzie mogło swobodnie rosnąć, ale będzie z każdej strony odgrodzone, tak aby przyrastające korzenie nie podchodziły pod jezdnię i nie uszkadzały sieci. W specjalnych konstrukcjach posadziliśmy 11 sztuk glediczji trójcierniowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here