Rusza kolejna odsłona kampanii społecznej Krakowskiego Alarmu Smogowego. Na 30 bilbordach oraz 30 citylightach zobaczymy nowe plakaty, a w sieci kin Cinema City przed każdym seansem przez miesiąc będzie puszczany 30-sekundowy spot.
– „Kraków bez smogu!” to kampania o jednoznacznie pozytywnym przekazie, która pod trzema krótkimi hasłami pokazuje wizje miasta po wdrożeniu planów naprawczych związanych z zanieczyszczeniem powietrza – mówi Ewa Lutomska z KAS.
Plakat z napisem: „Nie puszczajmy z dymem zdrowia!” nawiązuje do badań epidemiologicznych prowadzonych m.in. przez naukowców zgrupowanych w programie Apheis (Air Pollution and Health: A European Information System). KAS uważa, że dzięki poprawie jakości powietrza w Krakowie, uchroni to przed śmiercią średnio około 400 osób rocznie.
– Mniej zanieczyszczone powietrze w oczywisty sposób przyczyni się też do mniejszej zachorowalności na choroby układów: oddechowego, krążenia i nerwowego – twierdzą działacze KAS.
Również pieniądze są ważnym elementem w tej kampanii. Zakaz stosowania paliw stałych, może zmniejszyć koszty ekonomiczne, które ponosi każdy mieszkaniec naszego miasta. – Koszty te obejmują w szczególności: wydatki na opiekę zdrowotną, ponoszone bezpośrednio przez ludzi chorujących z powodu zanieczyszczenia powietrza, jak i wydatki w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej, koszty wynikające z mniejszej produktywności, w tym absencji w pracy, koszty związane z przedwczesną umieralnością, czy straty materialne wynikające z przyspieszonej degradacji zabytków – wymienia Ewa Lutomska. Według Krakowskiego Alarmu Smogowego, Kraków traci rocznie 740 mln złotych.
Lepsze powietrze ma też, zdaniem aktywistów, wpływ na iloraz inteligencji dzieci. – Jak wykazują badania prowadzone przez prof. Wiesława Jędrychowskiego z CM UJ dzieci narażone na wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych mają niższy iloraz inteligencji (średnio o 3,8 pkt w skali ilorazu inteligencji) od tych narażonych na niższe stężenia – tłumaczy Lutomska.
Czy zakaz stosowania paliw stałych na terenie miasta Krakowa zostanie wdrożony w 2018 roku, zadecydują o tym radni sejmiki wojewódzkiego na sesji 25 listopada.