„Zielonym chodnikiem” w dwutlenek azotu

fot. Materiały prasowe

Firma Skanska postanowiła wybudować tzw. zielony chodnik wokół nowego kompleksu biurowców przy ul. Pawiej. Chodnik co prawda jest szary, ale ma neutralizować zanieczyszczenia z powietrza, głównie te wydobywające się z rur samochodów.

– Na pomysł, aby w Krakowie pilotażowo powstał antysmogowy chodnik wpadli radni miejscy. I udało się. Szwedzka firma stawiająca na ekologię podjęła się zadania budowy zielonego chodnika – mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Urzędnik dodaje, że koszty budowy chodnika są o ok. 20% droższe od standardowego.

– Ale warto zwrócić uwagę na redukcję szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni – stwierdza Pyclik.

Powierzchnia chodnika, który zostanie skończony w lutym 2020 roku, wyniesie 1900 mkw. A jak to działa?

– Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu i działaniu promieni słonecznych na powierzchni płyty betonowej dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych. Cząstki NOx są rozkładane na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin – tłumaczy Marcin Pędrak, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Pędrak dodaje, że chodnik to cegiełka, jaką firma dokłada do walki o czystsze powietrze.
comments powered by Disqus