Zmiany nad stawem Płaszowskim. Koniec prac coraz bliżej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Coraz bliżej zakończenia są prace przy zagospodarowaniu terenu wokół stawu Płaszowskiego. Odwiedzający to miejsce będą mogli skorzystać z alejek, ławek, stołów piknikowych czy stojaków rowerowych.

Prace budowlane rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku. To realizacja projektu budżetu obywatelskiego „Kocham Staw Płaszowski”, który w 2020 roku wygrał w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie. Jego celem była realizacja opracowanego jeszcze w 2017 roku projektu zagospodarowania terenu nad stawem.

Musi wyrosnąć trawa

Teraz inwestycja jest już na zaawansowanym etapie. – Większość prac została wykonana: pojawiły się urządzenia zabawowe i sprawnościowe, stoliki piknikowe, alejki spacerowe. Przed nami jeszcze wykończenie zagospodarowania terenu, uporządkowanie terenu po placu budowy, przegląd wykonanych nasadzeń drzew i krzewów oraz odbiory prac – zapowiada Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jak mówi, w tegorocznym budżecie zarezerwowane zostały również środki na wykonanie oświetlenia oraz doposażenia siłowni. – Termin wykonania prac znany będzie po opracowaniu planu zamówień na bieżący rok. Odbiór prac i udostępnienie terenu mieszkańcom w dużej mierze będzie zależny od warunków pogodowych pozwalających na wyrośnięcie posianej trawy, rozwój posadzonej roślinności, która jest bardzo ważnym elementem tej realizacji – tłumaczy przedstawicielka jednostki.

W przeciwieństwie do niedalekich Bagrów, nie ma tutaj mowy o kąpieli i tłumach odwiedzających osób. W założeniu okolica stawu miała stać się bardziej dostępna, ale wciąż na tyle spokojna, by nie wypłoszyć stąd ptaków i innych gatunków zwierząt.

Czy wystarczy wody?

Inwestycja z budżetu obywatelskiego, choć porządkuje i ułatwia dostęp do stawu, nie rozwiązuje wszystkich problemów, ponieważ wciąż aktualne są obawy o obniżanie się poziomu wody, co z kolei ma wpływ na miejscową faunę i florę. Mieszkańcy łączą ten fakt z budowami prowadzonymi w okolicy w ostatnich latach, które wpłynęły na poziom wód podziemnych. Urzędnicy w minionym roku zapowiadali cykliczne sprawdzanie poziomu wody, ale równocześnie nie stwierdzili podstaw, by wszczynać postępowanie w tej sprawie.

Nowy projekt BO

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego wygrał kolejny projekt dotyczący tej części miasta – nie przy samym stawie, ale w niedalekim sąsiedztwie. Na zielonym terenie pomiędzy ulicami Kuklińskiego i Gromadzką ma powstać „Podgórski Tajemniczy Ogród” – ogród społeczny ze strefą relaksu i odpoczynku, strefą zabawy dla najmłodszych i grządkami.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze