Znamy wszystkich uczestników turnieju rugby 7. Polki wśród faworytek

fot. Materiały prasowe

Poznaliśmy już wszystkich uczestników turniejów rugby 7 podczas igrzysk europejskich. Rywalizacja będzie toczyć się nie tylko o medale, ale także o olimpijską kwalifikację na igrzyska w Paryżu.

Rugby 7 po raz pierwszy pojawi się w programie igrzysk europejskich. Turniej rugby odbędzie się na stadionie miejskim przy Reymonta, gdzie w czerwcu 2022 roku odbyły się mistrzostwa Europy. Kobiecą edycję wygrała reprezentacja Polski, która także w igrzyskach europejskich będzie zaliczana do grona faworytek.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wraz ze światową federacją World Rugby potwierdziły, że w Krakowie odbędzie się turniej, którego stawką będzie bezpośrednia kwalifikacja do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Bilet do Francji zapewnią sobie zwycięzcy rywalizacji kobiet i mężczyzn. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca wywalczą natomiast prawo gry w międzynarodowym turnieju barażowym. Wszyscy medaliści z igrzysk europejskich zachowają więc szansę na grę podczas największej imprezy sportowej globu w 2024.

Walka o awans

Poznaliśmy już komplet uczestników zmagań w rugby 7 podczas III Igrzysk Europejskich. Zarówno w turnieju kobiet, jak i mężczyzn zobaczymy po 12 drużyn, które będą rywalizować najpierw w grupach, a następnie w fazie pucharowej turnieju.

W rywalizacji kobiet, obok reprezentacji Polski prowadzonej przez Janusza Urbanowicza, zobaczymy drużyny Belgii, Czech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii, Włoch, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Turcji.

Biało-czerwone, aktualne mistrzynie Europy, będą należały do ścisłego grona faworytek. Szyki mogą im pokrzyżować przede wszystkim Irlandki i Brytyjki, a także zawsze groźne Hiszpanki. To między tymi czterema zespołami powinna rozegrać się walka o medale i awans na igrzyska.

Wydaje się, że planem minimum dla podopiecznych trenera Urbanowicza będzie miejsce na podium. Przygotowania rozpoczną już w styczniu podczas wspólnego obozu z Hiszpankami. W 2022 roku kilkukrotnie zapisywały się w historii polskiego rugby, przełamując kolejne bariery. Igrzyska europejskie będą dla nich szansą, by jako pierwsza rugbowa polska reprezentacja w historii wystąpić na igrzyskach olimpijskich.

Mężczyźni dalej w stawce

W turnieju mężczyzn obok Polski udział wezmą Belgia, Czechy, Hiszpania, Gruzja, Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Włochy, Litwa, Portugalia i Rumunia.

Faworytami w rywalizacji panów będzie Wielka Brytania, Hiszpania oraz Portugalia. Polacy niestety nie należą do europejskiej czołówki i będzie im bardzo trudno nawiązać wyrównaną rywalizację z najsilniejszymi ekipami.