Żołnierze ukradli 15 tys. litrów paliwa. Zatrzymano 15 osób

fot. Krzysztof Kalinowski

We wtorek funkcjonariusze z krakowskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej zatrzymali 15 osób, w tym 12 żołnierzy oraz dwóch pracowników cywilnych wojska.

Jak mówi płk Artur Karpienko, zarzuca się im fałszowanie dokumentacji dotyczącej rozliczania paliwa. To miało umożliwiać im pozyskiwanie paliwa na cele prywatne, a także nielegalny handel. Byłemu kierownikowi magazynu materiałów pędnych i smarów śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej precyzuje, że zatrzymania zostały dokonane w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie m.in. wyłudzania przez żołnierzy 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej i innych jednostek oraz pracowników wojska 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach paliwa w postaci oleju napędowego na szkodę Komendanta 4 WOG.

– Z poczynionych do tej pory ustaleń wynika, iż łącznie wyłudzono w ten sposób, z przeznaczeniem na prywatny użytek, nie mniej niż 15 000 litrów paliwa o wartości ponad 94 000 zł. W wyniku przeszukań odzyskano około tysiąc litrów paliwa – wylicza płk Artur Karpienko.