„Zróbmy sobie raj”. 18 maja ulicami Krakowa przejdzie Marsz Równości

Marsz Równości (archiwum) fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl
„Zróbmy sobie raj”. Pod takim hasłem odbędzie się kolejna edycja Marszu Równości, który przejdzie przez Kraków 18 maja.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 pod Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. Następnie uczestnicy marszu przejdą następującą trasą: al. Krasińskiego – ul. Zwierzyniecka – ul. Powiśle – ul. Podzamcze – ul. św. Idziego – ul. Grodzka – Rynek Główny – ul. Szewska – ul. Podwale – ul. Straszewskiego – ul. Piłsudskiego. Marsz zakończy się pod Muzeum Narodowym.

Marsz Równości to coroczna manifestacja, podczas której geje, lesbijki, ludzie biseksualni, transpłciowi, queerowi (LGBTQ), ich rodziny, przyjaciele i sojusznicy przechodzą ulicami Krakowa, by świętować różnorodność i otwartość.

– By pokazać, że społeczność LGBTQ istnieje, a Kraków to również ich miasto, które jest im bliskie i w którym chcą się czuć się dobrze – informuje Stowarzyszenie Queerowy Maj, które jest organizatorem marszu.

15 lat minęło

7 maja 2019 minęło dokładnie 15 lat od pierwszego Marszu Równości w Krakowie, który do 2009 roku odbywał się pod nazwą Marsz Tolerancji. W pierwszym marszu, który organizowali członkinie i członkowie krakowskiego oddziału Kampania Przeciw Homofobii i który był także pierwszym takim wydarzeniem poza Warszawą, wzięło udział ok. 1500 osób.

Marsz przekształcił się w osobny festiwal, który pod nazwą “Kultura dla Tolerancji” organizowany był do roku 2009, a kierował nim Samuel Nowak. W ramach wystaw i pokazów filmowych prezentowali się artyści i artystki z Polski i świata m.in. Slava Mogutin, Karol Radziszewski, Laura Pawela, Stuart Sandford, Travis Jeppesen.

Prezentowano filmy m. in. Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Bruce’a LaBruce’a. Z wykładami do Krakowa zawitali prof. Richard Dyer, prof. Beata Kowalska, prof. Ann Snitow, prof. Lena Magnone, prof. Jacek Kochanowski, prof. Maria Szyszko i Anna Laszuk.

Kontynuacją Festiwalu Kultura dla Tolerancji jest obecnie Festiwal Queerowy Maj, w ramach którego odbywa się tegoroczny Marsz Równości w Krakowie (18 maja), a który organizuje Stowarzyszenie Queerowy Maj.

Trasa marszu:

comments powered by Disqus