25. Finał WOŚP w Krakowie. Koncerty i kwestujące gwiazdy

Finał WOŚP w Krakowie fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Koncerty czy kwesta znanych i lubianych – Anny Dymnej, Roberta Makłowicza, Tomasza Schimscheinera i Dariusza Gnatowskiego. Przed nami 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem gra dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych i zapewnienia godnej opieki seniorom. W Krakowie zbierać potrzebne środki będzie ponad 2000 wolontariuszy.

W najbliższą niedzielę, 15 stycznia, w całej Polsce odbędzie się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na krakowskim Rynku Głównym już od godziny 11.00 odbywać się będą happeningi, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy czy akcja krwiodawstwa. Na mieszkańców po raz pierwszy czeka również mecz amerykańskiego futbolu rozegrany… puszką wolontariusza.

Miasto zrezygnowało z pokazu pirotechnicznego. W zamian za to czeka nas pokaz świetlno-laserowy. O godzinie 20.00 widzowie tradycyjnie wypuszczą światełko do nieba.

2000 wolontariuszy, kwesta znanych i lubianych

Na krakowskich ulicach będzie kwestować ponad 2000 wolontariuszy, z których najmłodszy ma 1,5 miesiąca. Nie zabraknie oczywiście znanych i lubianych, czyli Anny Dymnej, Roberta Makłowicza, Tomasza Schimscheinera i Dariusza Gnatowskiego. Kwesta odbędzie się również pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

–  Każdy wolontariusz posiada aktualny identyfikator z napisem 25. Finał WOŚP. Widnieje na nim również adres sztabu, imię i nazwisko szefa sztabu, imię i nazwisko wolontariusza, hologram i zdjęcie. Oprócz tego, tegoroczna puszka jest oklejona banderolami, a jeśli chodzi o warunki atmosferyczne taśmami klejącymi zapobiegającymi przemoknięciu – mówi Edyta Woźniak, szefowa sztabu WOŚP przy „Gazecie Krakowskiej”.

WOŚP to nie tylko zbiórka do puszek. Trwa już ponad 160 aukcji, dzięki którym zebrano już 16 tys. zł. W tym roku to m.in. obraz Andrzeja Mleczki, książki przekazane przez Targi Książki czy pobyty w krakowskich hotelach. Co więcej, znani sportowcy przekazali specjalne podarunki – Marcin Gortat piłkę, a Agnieszka Radwańska rakietę i sukienkę. Nie zabrakło koszulki reprezentacji Polski w piłce nożnej czy piłki reprezentacji siatkarzy.

Koncerty w rytmie WOŚP

Na krakowskiej scenie zlokalizowanej między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha, próby potrwają od godziny 10.00. Koncert, który rozpocznie się o godzinie 16.30, potrwa do 21.00. Zgromadzeni na Rynku Głównym będą mieli okazję usłyszeć na żywo De Press, Golden Life, Kabanos, People of the Haze, Flatmind i Navigator.

– To będzie mieszanka zespołów lokalnych i tych dobrze znanych – mówi Radosław Sepioł z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Orkiestrę wspiera również Muzeum Narodowe w Krakowie. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zlokalizowany będzie Sztab WOŚP. Będzie tam można podejrzeć jego pracę, a wolontariusze będą mogli się ogrzać czy napić gorącej herbaty.

–  Wszystkie oddziały naszego muzeum, jak w każdą niedzielę, będą dostępne dla zwiedzających za darmo – mówi Łukasz Gaweł z Muzeum Narodowego w Krakowie. – Z racji finału nasze dwie wystawy czasowe – Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia i Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936) będą z darmowym wstępem.

Podczas ubiegłorocznego krakowskiego finału udało się zebrać 1 363 750 zł. W naszym mieście funkcjonuje osiem sztabów, z tego jeden w górach. Wynik 25. Finału WOŚP w Krakowie będzie podawany na bieżąco od godziny 15.00 na stronie www.orkiestra.gk.pl

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale