„Dama z gronostajem” wyjedzie do Turynu?

Minister kultury Piotr Gliński i dyrektor MNK Andrzej Betlej podziwiają "Damę z gronostajem" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Włoski dziennik La Stampa napisał, że „Dama z gronostajem” wyjedzie z Krakowa i będzie prezentowana w Turynie. Muzeum Narodowe zaprzecza i przyznaje, że nikt w tej sprawie nawet się z instytucją nie kontaktował.

Jak donosi La Stampa, dzieło Leonarda da Vinci miałoby być prezentowane w Pałacu Królewskim w Turynie pod koniec roku przez kilka tygodni.

Muzeum Narodowe nic nie wie

Taką wiadomość przekazał Mario Turetta, dyrektor konsorcjum Rezydencji Królewskich i Dynastii Sabaudzkiej, który właśnie odchodzi ze swojego stanowiska.

– „Dama” nigdzie nie pojedzie. Jest nam niewymownie przykro z tego powodu – komentuje rewelacje dziennika La Stampa Andrzej Betlej, dyrektor MNK. –  Nikt się nie kontaktował z muzeum w tej sprawie. Dama nigdzie nie będzie wyjeżdżać – ani w dalsze, ani w bliższe podróże. To jedno z głównych założeń wykupienia tego obrazu, a już na pewno nie będzie wyjeżdżać pod koniec roku, kiedy planowane jest otwarcie Muzeum Czartoryskich – mówi nam Betlej.

Otwarcie Muzeum Czartoryskich odbędzie się 19 grudnia 2019 roku. „Damę” i prawie 80 tys. innych zabytków państwo kupiło za 100 mln euro w grudniu 2016 roku.

Podróże? Jakie podróże?

Dzieło Leonarda da Vinci w Gmachu Głównym można oglądać od maja 2017 roku. Andrzej Betlej już wtedy zapewniał, że o podróżach „Damy” możemy zapomnieć.

–  „Dama” z pewnością przejedzie jedynie z Gmachu Głównego do Muzeum Książąt Czartoryskich. O innych podróżach nic nie wiem, nie chcę wiedzieć, nie wyobrażam sobie! Przez ostatnie 15 lat obraz dużo wojażował jak na dzieło tej  klasy. Nie znam tak często podróżującego dzieła da Vinci. Ze smutkiem, ale i z satysfakcją odpisuję na prośby o wypożyczenia: „nie” – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor MNK.

comments powered by Disqus