Na Zabłociu powstanie kolejny mural. Upamiętni historię rozbitego samolotu

Projekt muralu Liberator

W tym roku Zabłocie doczeka się kolejnego muralu. A to wszystko dzięki inicjatywie studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na ścianie budynku przy ul. Jana Dąbrowskiego 14 powstanie dzieło, które upamiętni historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944 roku. Od 12 stycznia będzie prowadzona zbiórka funduszy na realizację projektu za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl.

Dzięki inicjatywie grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Zabłocie doczeka się kolejnego muralu. Dzieło powstanie na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Jana Dąbrowskiego 14 , którym zarządza ZBK. Co będą mogli zobaczyć mieszkańcy i turyści? Opowieść o amerykańskim bombowcu Liberator, który został zestrzelony przez niemiecką artylerię. I tym sposobem historia połączy się ze street art’em…  

„To nasza historia”

– Wybraliśmy ten ważny temat, bo to nasza historia. Nie chcemy iść w stronę martyrologiczną, ale z duchem czasu. Zależy nam na tym, aby pozostawić po sobie coś, czego jeszcze w Krakowie nie ma – mówi Sebastian Grabowski, koordynator projektu.

Jak dodaje studentka Agnieszka Cieluch, ważne, aby wspomniana historia trafiła do świadomości mieszkańców i turystów.

– Zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko ciekawostka, ale upamiętnienie bohaterskich wydarzeń. Mamy również świadomość tego, że niewielu krakowian wie o tej historii. Wierzymy, że dzięki naszej inicjatywie wielu ludzi pozna tę opowieść, a Zabłocie nabierze nowego charakteru – przyznaje.

Ważny kontekst

W projekt zaangażował się również artysta Artur Wabik, który od 2011 roku współpracuje z ZBK w zakresie pokrywania elewacji budynków wielkoformatowymi malowidłami ściennymi.

– Wspomniana elewacja nie jest zbyt duża – jest nieco schowana. Mamy pomysł na jej ożywienie, dzięki czemu osoby przechodzące czy przejeżdżające obok miały okazję zobaczyć, że coś powstało. Cieszę się, że zostanie przedstawiona lokalna historia. Uważam, że murale powinny powstawać właśnie w kontekstach architektonicznych, urbanistycznych i społecznych – powiedział Wabik.

Prace rozpoczną się już za kilka miesięcy, podczas wakacji.

Będzie zbiórka!

W tym miejscu warto przypomnieć, że to nie pierwsza inicjatywa studentów UJ. We wrześniu 2017 roku na skwerze u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego otwarto park kieszonkowy. Wówczas realizacja projektu okazała się możliwa przy pomocy platformy crowdfundingowej.

Tym razem będzie podobnie – od piątku, 12 stycznia na portalu PolakPotrafi.pl ruszy zbiórka funduszy na stworzenie tego niezwykłego pomnika historii. Nadwyżka, jaką uda się zebrać, zostanie przekazana na pomoc dla potrzebujących Powstańców Warszawskich.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale