Parking przy Kopcu Wandy? Miasto ma inne propozycje

Kopiec Wandy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lokalizacja parkingu Park&Ride w rejonie Kopca Wandy nie jest obecnie właściwym rozwiązaniem – taką odpowiedź uzyskał radny Aleksander Miszalski na pytanie złożone w interpelacji. Miasto nie ma w tym rejonie własnych działek, a tramwaj jeździ zbyt rzadko, by stanowić zachętę do przesiadki. W tym rejonie powstanie za to inny parking, niedaleko stadionu Hutnika.

Radny Miszalski zapytał prezydenta o możliwość utworzenia punktu przesiadkowego przy pętli Kopiec Wandy. – W jej okolicach planowany jest węzeł trasy S7, a także wylot poszerzonej ul. Igołomskiej. Poza tym można stamtąd w stosunkowo krótkim czasie dostać się komunikacją miejską w różne miejsca Krakowa, nawet te bardziej odległe. Powyższe możliwości powodują, że ten obszar bardzo dobrze nadaje się na węzeł przesiadkowy dla osób podróżujących do Krakowa – przekonuje radny.

Dopiero razem z metrem

Prezydent przyznaje w odpowiedzi, że w dokumentach planistycznych miasta rejon kopca jest wpisany jako miejsce budowy dużego węzła przesiadkowego. Jest to jednak związane dopiero z budową linii metra przebiegającej na linii wschód-zachód.

Na razie jednak miasto widzi raczej argumenty przeciwko budowie parkingu niż za nią. Jednym z nich jest fakt, że nie dysponuje w rejonie kopca działkami, na których mógłby powstać taki obiekt. W najbliższym sąsiedztwie zabytkowego obiektu przewidziane są tereny zielone, a potencjalne dalsze działki trzeba byłoby dopiero wykupić.

Dlatego ewentualne decyzje w tej sprawie będą zapadać dopiero przy okazji metra. – W obecnych warunkach komunikacyjnych lokalizacja parkingu Park&Ride w rejonie pętli przy Kopcu Wandy nie jest właściwym rozwiązaniem, z uwagi na bardzo ograniczoną ofertę linii komunikacji miejskiej w Krakowie w tym rejonie – tłumaczy wiceprezydent Tadeusz Trzmiel.

Będzie przy Hutniku

Parking ma za to powstać bliżej centrum miasta, w rejonie stadionu K.S. Hutnik. ZIKiT w niedługim czasie podpisze umowę ze spółką Miejska Infrastruktura, która ma się zająć przygotowaniem koncepcji takiego obiektu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale