Przejście pod Jubilatem gotowe do kwietnia

Większość stoisk została zdemontowana fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wybrał firmę, która ma w ciągu najbliższych miesięcy przebudować przejście podziemne przy Jubilacie. Prace będą kosztować znacząco więcej niż pierwotnie przewidywano.

Choć dużą część ruchu pieszego w rejonie skrzyżowania przejęły nowo namalowane pasy przy moście Dębnickim, przejście podziemne przy przystanku autobusowym ciągle jest wykorzystywane. O tym, że planowany remont jest już blisko, świadczą pozostałości zdemontowanych od kilku tygodni stoisk handlowych. Z czterech pozostało obecnie tylko jedno, a w miejscu po tych usuniętych pojawiły się wykonane sprejem rysunki.

Do 20 kwietnia wiele się tam zmieni: ZIKiT w ostatnich dniach ogłosił wybór wykonawcy remontu. Stałoby się to już wcześniej, ale oferta zgłoszona przez firmę okazała się o wiele droższa niż pierwotnie przewidywano. Miasto planowało wydać na to niecałe 2 miliony złotych, a kwota zaproponowana przez firmę Włomex to niecałe 2,7 mln.

Dwie windy

Ostatecznie brakujące środki się znalazły i prace będą mogły się rozpocząć. Największą różnicę poczują osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami, ponieważ po obydwu stronach tunelu powstaną windy. Obecnie to miejsce – mimo istniejących, ale niefunkcjonalnych pochylni przy schodach – pozostaje kompletnie nieprzyjazne dla osób o ograniczonej mobilności.

Zgodnie z zapowiedziami ZIKiT, w ramach modernizacji uwzględniona jest wymiana kamiennych okładzin ścian, posadzki oraz schodów, które nie były wymieniane od czasu powstania obiektu. – Naprawiony zostanie także sufit podwieszany, który był wprawdzie remontowany na czas ŚDM, ale już został uszkodzony – zapowiadał Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT. Zamontowane zostaną także nowe balustrady, oświetlenie i monitoring. Wyremontowane zostaną chodniki prowadzące do przejścia, kanalizacja opadowa i instalacja elektryczna. Montaż windy wymusi przesunięcie o kilka metrów wiaty przystankowej od strony Teatru STU.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale