Strefa płatnego parkowania rozszerzona!

24 kwietnia na sesji Rady Miasta Krakowa, radni podjęli decyzję o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania! Uchwała podjęta została większością tylko trzech głosów. Nowa strefa obowiązywać ma od 1 lutego 2014 roku.

Decyzją radnych, według poprawki radnej Bassary, utworzone zostaną nowe strefy P4, P5 oraz P6, obejmujące m.in. os. Oficerskie, Zwierzyniec, Stare Podgórze oraz okolice al. Powstania Warszawskiego. Ceny we wszystkich strefach obowiązywać będą takie same, czyli: 3 zł za pierwszą godzinę, 3,50 zł za drugą, 4,10 zł za trzecią i 3 zł za każdą kolejną. Abonamenty dla mieszkańców kosztować będą 10 zł miesięcznie za pierwszy i drugi pojazd, 100 zł za trzeci pojazd i 250 zł za każdy kolejny.

Radni przyjęli również poprawkę Jerzego Sonika, która pozwala mieszkańcom stref P3, P4, P5 i P6 na parkowanie tylko w obrębie czterech ulic od miejsca zamieszkania.

Strefa P4 obejmie obszar wyznaczony wzdłuż Wisły (ul. Podgórskiej), następnie wzdłuż ul. Kotlarskiej i al. Powstania Warszawskiego do ul. Lubicz.

Strefa P5 to Stare Podgórze, a jej granicę tworzyć będą tereny od Mostu Grunwaldzkiego do Ronda Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy Konopnickiej do al. Powstańców Śląskich i następnie wzdłuż linii kolejowej i Bulwaru Wołyńskiego.

"Buforowa" strefa P6 podzielona jest na podstrefy n
a Zwierzyńcu, Krowodrzy, w okolicach al. Powstania Warszawskiego i na osiedlu Oficerskim.

Mapa podziału Krakowa na strefy: [kliknij, by powiększyć]
Mapa strefy płatnego parkowania Kraków

Relacja na żywo z obrad:

13:18:
Uchwała została przyjęta! Radni rozszerzyli strefę płatnego parkowania!

13:10: Rozpoczyna się głosowanie nad poprawkami. Poprawka radnej Magdaleny Bassary została przyjęta. Poprawka Andrzeja Hawranka została odrzucona, ponieważ jej zapisy zawierają się w poprawce radnej Bassary.

Poprawka Jerzego Sonika dotycząca tego, że w strefach mieszkańcy mogą parkować tylko na czterech najbliższych ulicach swojego miejsca zamieszkania, została przyjęta (14 głosów za, 11 przeciw, trzech radnych wstrzymało się). Poprawka nr 3 Jerzego Sonika, dotycząca cen - została odrzucona. Poprawka nr 4 Jerzego Sonika dotycząca dostosowania wcześniej przyjętej poprawki do przyjętej poprawki radnej Bassary (dostosowanie nazw stref buforowych) została przyjęta.

Poprawka radnej Barbary Nowak została odrzucona (10 za, 22 przeciw, 3 wstrzymane).


13:02: Małgorzata Jantos: - Jestem mieszkanką Dzielnicy II i jestem w tej grupie, która jest sceptyczna. To będzie miało sens, gdy pojawi się koncepcja całościowa dla całego miasta. To dotyczy parkowania, komunikacji miejskiej, cen biletów, transportu. Takie rozszerzenie strefy jest decyzją doraźną.13:00: Magdalena Maliszewska, Dzielnica II Grzegórzki: - Dzielnica II również przyjęła pozytywnie uchwałę w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Natomiast opinie w tej sprawie były bardzo podzielona. Ja jestem zdania, że to rozszerzenie strefy niczego nie zmieni w sytuacji naszej dzielnicy.

12:55: Szczęsny Filipiak, przewodniczący Dzielnicy VII: - Dzielnice proszą o przyjęcie poprawki radnej Bassary. Większość mieszkańców Dzielnicy VII jest za rozszerzeniem strefy oraz za zrównaniem opłat za parkowanie na całym obszarze strefy. Osoby, które nie są przychylne rozszerzaniu - jakoś dziwnie nie chcą się wsłuchać w głos Dzielnic i mieszkańców. Moja propozycja dla Państwa, jeśli zdecydujecie o nierozszerzeniu strefy, proszę przyjechać do dzielnic i odpowiedzieć mieszkańcom dlaczego taka decyzja została przyjęta. W imieniu dzielnic, proszę o przyjęcie uchwały o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania.

12:50: Radny Węgrzyn: - Jestem przeciwny rozszerzaniu strefy. Trzeba poczekać, aż radykalnie zwiększy się liczba miejsc parkingowych. Mamy zbyt dużo ludzi uprawnionych do taniego parkowania w centrum, to jest główny problem.

12:41: - Rozszerzając strefę, zaburzymy funkcjonowanie miasta. Przedsiębiorcy z miejsc, gdzie chcemy rozszerzyć strefę, mogą uciec poza miasto. Poruszanie się po mieście może stać się trudniejsze, bo np. instytucje z centrum miasta wyprowadzą się do Nowej Huty. Drugim niekorzystnym zjawiskiem jest to, że samochody zaczną parkować poza strefą, więc na osiedlach zaraz za granicą strefy płatnego parkowania. W polityce transportowej brakuje nam całościowego podejścia do kwestii braku miejsc do parkowania. Musimy mieć podmiot, który będzie realizował inwestycje parkingowe. Potrzebna jest do tego spółka - mówi radny Dominik Jaśkowiec. Odnosząc się do tematu zachęcania mieszkańców do przesiadania się na komunikację miejską, radny powiedział: - Nie jestem zadowolony z efektów małej remarszrutyzacji przeprowadzonej przez urzędników. Tramwaje i autobusy dalej są zapchane. Nie mamy oferty transportu publicznego dla mieszkańców Krakowa.

12:39: - O rozszerzenie strefy płatnego parkowania wnioskują dzielnice, czyli mieszkańcy Krakowa. Głównymi przeciwnikami rozszerzenia są radni, którzy nie mieszkają tam, gdzie mieszkańcy chcą tej strefy - mówi radna Bassara.


12:32: Radna Agata Tatara: - Jestem mieszkanką strefy buforowej i dla mnie to żaden interes. Nie dość, że muszę płacić za parkowanie, to nigdzie przy Kleparzu nie ma miejsc parkingowych - nie powstał żaden parking. Jeśli zostanie wprowadzony jednokierunkowy ruch wokół Plant, to całe aleje będą stały i ruch tam będzie ogromny, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska - mówi radna. - Bardzo dziękuję za komunikację miejską, jeżdżąc alejami autobusem, który załadowany jest studentami - bardzo dziękuję - dodała radna Tatara, odnosząc się do słów radnego Ptaszkiewicza.

12:30: Radny Ptaszkiewicz mówi, że rozszerzenie strefy płatnego parkowania jest potrzebne i wyjdzie na dobre użytkownikom miasta. Stwierdził również, że należy zachęcać krakowian do korzystania z komunikacji miejskiej. - Chodniki powinny być dla pieszych, a nie dla samochodów - powiedział radny.

12:27: Radny Ścigalski: - Jeśli dzisiaj tego nie przegłosujemy, ten problem i tak powróci. To bardzo ważne głosowanie. Za parę lat innego rozwiązania nie będzie i rozszerzenie strefy będzie koniecznością. Jeśli chcemy być konsekwentni w tym co mówimy i robimy - musimy dzisiaj zagłosować za. Wiem, że to są wybory niepopularne, ale trzeba te tematy podejmować.

12:25: Przewodniczący Bogusław Kośmider: - Niezależnie od tego co dzisiaj zdecydujemy, sprawa strefy na pewno jeszcze wróci, bo taki jest proces cywilizacyjny. Mam nadzieję, że powołamy spółkę parkingową, który zajmie się strefą. To najwyższy czas, by podjąć tę decyzję! Sprawy parkowania trzeba uporządkować!

12:22: Włodzimierz Pietrus: - Z tego co wiem, prezydent dokonał konsultacji społecznych w zakresie tej uchwały. Skoro są złożone poprawki, które wprowadzają zmiany w strefie, mam nadzieję, że jeśli poprawki zostaną przyjęte, to Prezydent wstrzyma głosowanie ostateczne i przeprowadzi kolejne konsultacje.

12:15: Radny Wojtowicz (Przewodniczący Komisji Infrastruktury) jest przeciwny projektowi uchwały. Woli wprowadzenia stref na fragmentach różnych ulic, ustawiając tam parkomaty i ustalając, że między nimi obowiązuje płatny postój.

12:11: Jerzy Sonik: - Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Jedyna poprawka rozpatrzona jako pozytywna dotyczy zwiększenia dochodów miasta.

12:05: Radna Barbara Nowak referowała swoją poprawkę dotyczącą rozszerzenia uprawnień do parkowania w strefie dla osób niepełnosprawnych.

11:58: Radna Bassara referuje swoją poprawkę, o której pisaliśmy TUTAJ. Chodzi m.in. o poszerzenie strefy na Zwierzyńcu, wg poprawki radnego Hawranka, do ul. Kasztelańskiej oraz o zrównanie opłat za parkowanie w strefie. W swoim projekcie, prezydent Majchrowski proponuje bowiem niższe opłaty za parkowanie w buforowej strefie.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale