Tramwaje wracają na Wawrzyńca

fot. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Od 13 lipca tramwaje wracają na Wawrzyńca, a konkretnie do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście czynnych, historycznych wagonów tramwajowych.

Należący do muzeum i MPK Kraków zbiór jest obecnie największym i najbardziej reprezentatywnym spośród polskich kolekcji zabytkowego taboru. Wszystkie pojazdy udostępnione zwiedzającym, zostały odrestaurowane i odzwierciedlają stan z lat normalnej eksploatacji.

Najcenniejsze z nich to wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie, wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową. Jest to jedyny zachowany pojazd tego typu.

Oprócz tego będzie można zobaczyć lokomotywę tramwajową BT1 z 1921 roku z Wrocławia, wagon doczepny PN3 z 1909 roku czy wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale