Zabieramy zwierzaka na pokład samolotu

fot. Kraków Airport

Pasażerowie coraz częściej zabierają ze sobą w podróż zwierzęta - najczęściej są to psy i koty. Przed wyjazdem warto sprawdzić regulamin przewoźnika w tym zakresie i pamiętać, że nie każde zwierzę dobrze toleruje podróż lotniczą. Warto wcześniej odwiedzić weterynarza, by zasięgnąć porady i zdobyć konieczne zaświadczenia czy uzupełnić szczepienia.

Kabina pasażerska, luk bagażowy albo cargo

Linie lotnicze oferują dwie możliwości przelotu zwierząt samolotem: w kabinie pasażerskiej (PETC) lub w luku bagażowym (AVIH). Każdy z przewoźników określa swoje przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Niektórzy przewoźnicy jak Ryanair czy Jet2.com zabraniają przewozu jakichkolwiek zwierząt na swoich pokładach za wyjątkiem psów-przewodników, asystujących osobom niepełnosprawnym z dysfunkcjami narządu wzroku i/lub słuchu.

Inni zezwalają na zabranie psa, kota czy też fretki na pokład samolotu za dodatkową opłatą pod warunkiem, że zwierzę wraz z klatką, w której podróżuje waży nie więcej niż 8kg. Czworonóg nie ma możliwości opuszczenia swojej klatki w trakcie lotu. Pasażerowie, którzy czują się bardzo związani ze swoim pupilem mogą również wykupić dodatkowe miejsce w fotelu, które podczas lotu zajmuje klatka ze zwierzęciem. W przypadku gdy czworonóg waży więcej niż 8 kg, jego podróż odbywa się w luku bagażowym, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu – klimatyzowanym i oświetlonym.

Przepisy transportu zwierząt są bardzo restrykcyjne – pupil musi mieć zapewniony transporter adekwatny do swoich wymiarów, swobodę ruchu w klatce, dostęp do powietrza minimum z trzech stron klatki oraz wodę i pokarm na czas przelotu. Niektórzy przewoźnicy zalecają przygotowanie kostek lodu, które w czasie podróży się rozpuszczają. Konstrukcja transportera musi być stabilna, by uniemożliwić zwierzęciu opuszczenie klatki w trakcie lotu.

Niezależnie, czy zwierzę podróżuje w kabinie pasażerskiej, czy w luku bagażowym – musi posiadać książeczkę zdrowia wraz z kompletem wymaganych szczepień. Niektóre linie wymagają również, by pupil był oznakowany poprzez tatuaż lub mikroczip, a nawet po przylocie był poddany kwarantannie. Zwierzęta można nadać również w budynku CARGO poprzez jedną z wielu firm spedycyjnych.

Park dla zwierząt

We wrześniu Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce oddał do dyspozycji czworonogów "Park dla zwierząt". Miejsce zostało zaprojektowane z myślą o odlatujących i przylatujących czworonogach, a wkrótce zostanie doposażone m.in. w płotki, pochylnie, które zwiększą komfort przebywających tam zwierząt. „Park" znajduje się przy parkingu terenowym niedaleko terminalu pasażerskiego

Fakty

W ubiegłym miesiącu na krakowskim lotnisku obsłużono 95 zwierząt, o 13% więcej niż rok temu. Najczęściej psy podróżują z-/do Krakowa linią lotniczą Norwegian.

Linie lotnicze, które latają z Krakowa i pozwalają na przewóz zwierząt to: Austrian, Air Berlin, Alitalia, British Airways, Brussels Airlines, Finnair, KLM, Lufthansa, Norwegian, PLL LOT, SWISS.

Wszystkie linie lotnicze akceptują na swoich pokładach psy asystujące niepełnosprawnym.

Przewożone z krakowskiego lotniska zwierzęta to w dużej części psy oraz koty, ale zdarzają się też nietypowi pasażerowie tacy jak: małpa, świnia domowa rasy Hampshire, szynszyle, myszy, egzotyczne rybki czy… ikra pstrąga.

Ścieżka czworonoga na lotnisku

Najpierw należy zgłosić się w punkcie odprawy biletowo-bagażowej, aby otrzymać zawieszkę bagażową na transporter. Jeżeli zwierzak leci w kabinie – zabieramy go ze sobą do punktu kontroli bezpieczeństwa. Jeżeli zaś leci w dostosowanym do przewozu zwierząt luku bagażowym – wtedy należy zgłosić się do punktu przyjmowania bagażu ponadwymiarowego i zwierząt. Następnie transporter z pupilem z troską przenoszony jest przez pracowników firm handlingowych na wózek bagażowy, a stamtąd trafia do luku bagażowego.

Park dla zwierząt, miejsce odprawy biletowo-bagażowej czy punkt przyjmowania bagażu ponadwymiarowego najłatwiej znaleźć przy pomocy aplikacji mobilnej Kraków Airport. Aplikację można pobrać w Google Play i Apple Store.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące podróży lotniczej z Kraków Airport [Kliknij]

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale