1,2 tys. par będzie mogło skorzystać z leczenia niepłodności metodą in vitro

fot. pixabay.com

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa złożył projekt uchwały w sprawie stworzenia miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

– Mam nadzieję, że 25 marca uda się uchwalić program – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dominik Jaśkowiec. Zaznaczył, że 17 stronicowy program został przygotowany na podstawie badań naukowych. Dokument został również pozytywnie oceniony przez rządową Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.

Program zakłada, że w tym oraz przyszłym roku z miejskiego dofinansowania będzie mogło skorzystać w sumie 1,2 tys. par, co może przełożyć się na narodziny ok. 150 dzieci rocznie. – To ostatnia deska ratunku, nadzieja dla par, aby mogli uzyskać i cieszyć się swoim potomstwem – podkreślił Jaśkowiec.

Kto będzie mógł skorzystać z programu? Pary będące mieszkańcami Krakowa, z czego kobieta nie może mieć więcej niż 42 lata. – Pacjenci będący uczestnikami programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania leczenia w wysokości do pięciu tysięcy złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego (…) lub jednorazowego dofinansowania w wysokości 2,5 tysiąca złotych do procedury adopcji zarodka – czytamy w dokumencie.

Projekt uchwały zyskał aprobatę prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Jego pełnomocniczka ds. polityki równościowej uczestniczyła w konferencji przewodniczącego rady. – Mam ogromną nadzieję, że program uzyska pozytywną decyzję radnych. To niezwykle ważny program, który pozwoli miastu wesprzeć rodziny starające się o dzieci – podkreśliła Nina Gabryś.

Na 2021 oraz 2022 rok zarezerwowano po ponad 2,9 miliona złotych na sfinansowanie zabiegów in vitro.

comments powered by Disqus