14,5 mln zł dofinansowania dla AGH

fot. materiały prasowe

Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowało Akademię Górniczo-Hutniczą w wysokości ponad 14,5 mln zł. Wśród przedsięwzięć dofinansowanych znalazły się między innymi: budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, inteligentne systemy zarządzania pojazdami autonomicznymi, badania nad innowacyjnymi paliwami dla napędów hybrydowych czy udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych.

Prawie 13,5 mln zł dotacji otrzyma Akademia Górniczo-Hutnicza w ramach inwestycji związanych z działalnością naukową oraz kształceniem w uczelniach publicznych. Środki finansowe zostaną przeznaczone na: budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, spektrometr masowy Exploris z chromatografem, spektrometr laserowy do precyzyjnych pomiarów atmosferycznych stężeń gazów cieplarnianych, rozbudowę Komputerów Dużej Mocy i zasobów przechowywania danych oraz rozbudowa sieci MAN dla potrzeb krakowskiego środowiska naukowego.

Studenckie koła naukowe tworzą innowacje

W ramach programu, którego celem jest wsparcie studenckich kół naukowych w realizacji innowacyjnych projektów i usprawnienia transferu tworzonych przez nie technologii do sfery gospodarczej, dofinansowanie o łącznej wysokości 372 tys. zł otrzymało
sześć projektów studenckich kół naukowych z AGH.

Są to projekty: AGH Racing, inżynieria kosmiczna w służbie nauki, rozwój technologii autonomicznych, bezzałogowych pojazdów czy projekt inteligentnych systemów zarządzania pojazdami autonomicznymi

Najlepsi z najlepszych

Projekt „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” wspiera wybitnie uzdolnionych studentów
w rozwoju ich aktywności poprzez umożliwienie im udziału w międzynarodowych konkursach i zawodach. W wyniku II naboru dofinansowanie otrzymały w sumie 82 projekty, w tym 6 projektów Akademii Górniczo-Hutniczej o łącznej wartości ponad 773 tys. zł.

W skład dofinansowanych projektów wchodzą: systemy rakietowe AGH Space Systems, AGH Solar Plane czy AGH Solar Boat.

 

comments powered by Disqus