Ale kino! Druga odsłona Nocy Kin Studyjnych

Dla osób, które nie mogą skorzystać z oferty stacjonarnej, Kino Pod Baranami przygotuje bezpłatny dostęp do filmu „Oni”. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ostatni wrześniowy weekend upłynie pod znakiem Nocy Kin Studyjnych. To już druga edycja wydarzenia, podczas której nie zabraknie pokazów specjalnych. Bezpłatne wejściówki będzie można otrzymać od 20 września w kasach kin.

Noc Kin Studyjnych odbędzie się w nocy z 25 na 26 września. Kino pod Baranami, Agrafka, Kijów, Mikro, Paradox, Kika i Sfinks przygotują nie tylko różnorodny repertuar, ale i wydarzenia przybliżające kulturę filmową.

– Kina studyjne to ważne dla miasta ośrodki życia kulturalnego. Doceniamy ich rolę i pomagamy w kulturalnej działalności, w promowaniu kultury filmowej, edukacji, a także w rozwoju widowni i działaniach mających dodatkowe społeczne znaczenie, jak na przykład zachęcanie seniorów do uczestnictwa w proponowanych przez nie inicjatywach – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka wydziału kultury urzędu miasta.

Każdego roku miasto organizuje otwarty konkurs ofert na inicjatywy kulturalne realizowane w kinach studyjnych. W 2020 roku miasto przeznaczyło na ten cel 121 tys. zł. W tym roku na działalność kulturalną w kinach miasto przeznaczy 326 tys. zł.

Co w repertuarze?

Seanse rozpoczną się 25 września i potrwają do następnego dnia, do godz. 3.00. Wśród filmowych propozycji Kina pod Baranami znajdą się filmy Paolo Sorrentino: „Wielkie Piękno”, „Młodość”, „Oni”-  ostatni z tytułów widzowie będą mogli obejrzeć w E-Kinie Pod Baranami.

Kino Paradaox zaprosi na „Minari” „Płomienie” i „Maggie”. Kino Kijów zaprezentuje oscarowe filmy – a będą to „Nomadland” i „Parasite”.Oprócz tego,  Kino Kijów przygotowało pokazy z filmoteki małopolskiej oraz zwiedzanie wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie i wystawy sprzętu kinowego. Najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć „Elfiki”.

Kino Kika wyświetli wyświetli filmy słynnego hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovora: „Ludzki głos”, „Julietę” oraz „Ból i blask”. Wybór nie jest przypadkowy – 25 września reżyser obchodzi urodziny.

Kino Agrafka zaproponuje film „W co grają ludzie”. Na seans zaplanowany 25 września o godz. 11.00 kino zaprasza seniorów. Agrafka przygotowała także spacer śladami kin studyjnych, festiwalowych i DKF-ów. Spacer, który poprowadzi historyk kina i animator kultury filmowej Maciej Gil, rozpocznie się pod pomnikiem na pl. Inwalidów o godz. 20.00, a zakończy w kinie Agrafka o 21.50. Po spacerze zostanie pokazany „Dyskretny urok niefortunnych myśli”.

Kino Mikro zaprosi natomiast do refleksji o przedstawianiu miast w filmach zaprosi kino Mikro. Na dużym ekranie zostanie pokazany „Berlin Alexanderplatz” oraz „Neon Demon”. Pierwszy z seansów będzie poprzedzony filmoznawczym wprowadzeniem prof. Bogusława Skowronka.

Kino Sfinks w Nowej Hucie przybliży historię słynnego fotografa przedstawioną w filmie „Helmut Newton. Piękno i bestia”, horror „Midsommar. W biały dzień”, „Święta, święta i po świętach”, a także wystawę archiwalnych programów kinowych z lat 50. i 60.

Wybrane filmy prezentowane podczas Nocy Kin Studyjnych będą wyświetlane w języku angielskim lub z napisami.

Wejściówki na seanse i wydarzenia

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą dostępne w kasach kin od 20 września (poniedziałek). Dla osób, które nie mogą skorzystać z oferty stacjonarnej, Kino Pod Baranami przygotuje bezpłatny dostęp do filmu „Oni” (zgłoszenia na pokaz online można przekazać za pośrednictwem strony kina także od 20 września).

comments powered by Disqus