Ambitne plany lotniska. Inwestycje za 3 mld złotych i 16 mln obsłużonych pasażerów rocznie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku krakowskie lotnisko będzie obchodziło 60. urodziny. Prezes Kraków Airport podsumował miniony rok i przedstawił plany na przyszły oraz kolejne dziesięciolecia.

– Jako pierwsze lotnisko regionalne obsłużyliśmy 9,4 mln pasażerów. W tym roku planujemy przekroczyć 10 mln pasażerów i osiągnąć przychody na poziomie 500 mln złotych oraz ok. 150 mln zł zysku. Musimy być też przygotowani na inwestycje. W ciągu najbliższych 20 lat chcemy na nie przeznaczyć 3 mld złotych – mówi Radosław Włoszek. Prezes Kraków Airport podkreśla, że kluczowa będzie współpraca między elementami rynku gospodarczego, turystycznego i samorządowego.

W 2023 roku udział krakowskiego lotniska w rynku lotniczym doszedł do blisko 19 procent. – Pokazuje to, jak udało nam się odbudować model biznesowy Kraków Airport. To rzecz, z której jesteśmy bardzo dumni – mówi Włoszek.

Nowa droga startowa

Radosław Włoszek przyznaje, że aby lotnisko nadal się rozwijało i mogło funkcjonować, potrzebna jest nowa droga startowa. – Wariant północny ze względów militarnych i gospodarczych jest najlepszy, by utrzymać latający Kraków. W innym przypadku, aby dostosować istniejący pas startowy do wymogów, musielibyśmy zamknąć go na około rok – dodaje.

Inwestycja jest na etapie oczekiwania na decyzję środowiskową, która powinna zostać wydana w tym roku. Kiedy to jednak nastąpi? – Jedynie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach może to powiedzieć. Pod względem inwestycyjnym jesteśmy gotowi i może się okazać, że wylanie betonu tak naprawdę będzie najprostsze. Najtrudniejsza jest dyskusja z okolicznymi mieszkańcami, którzy protestują – stwierdza Radosław Włoszek.

Rozbudowana ma być również m.in. płyta postojowa (o 15 miejsc) i terminal pasażerski (aktualnie będzie wybierany generalny wykonawca, po rozbudowie zwiększy się jego powierzchnia dwukrotnie). W wariancie optymistycznym wszystkie te inwestycje mają doprowadzić do możliwości rocznej obsługi 16 mln pasażerów w 2045 roku.

2023 rok w liczbach

  • Obsłużono 9,4 mln pasażerów

  • Funkcjonowało 161 połączeń, w tym sześć nowych

  • Kraj, do którego najczęściej latali pasażerowie z Krakowa to Wielka Brytania (miasto: Londyn)

  • Najpopularniejsze kierunki wakacyjne: Włochy, Hiszpania, Grecja, ZEA, Izrael