Jakie skarby kryją się w Bibliotece Książąt Czartoryskich? O tym będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę 27 stycznia. W programie pokazy unikatowych zbiorów, wykłady i oprowadzania.
W tym roku Muzeum Narodowe świętować będzie 145. urodziny. Od 1879 roku instytucja prężnie rozwija swoją działalność, pozostając najstarszym i największym muzeum narodowym w Polsce. Składa się z 12 oddziałów, a każdy z nich stanowi opowieść o historii i sztuce.
By uczcić jubileusz, Muzeum Narodowe każdego miesiąca opowie zwiedzającym o innym z oddziałów. Co więcej, w każdy trzeci weekend miesiąca (od lutego do grudnia) wstęp do dedykowanego oddziału będzie kosztować 5 zł.
Skarby Biblioteki Czartoryskich
W sobotę 27 stycznia będzie można poznać historię Biblioteki Książąt Czartoryskich, zobaczyć unikatowe zbiory, a także wziąć udział w oprowadzaniach i pokazach.
To wyjątkowe miejsce powstało w II połowie XVIII wieku z inicjatywy wybitnego polityka i mecenasa sztuki – Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz jego żony Izabelli. Zalążkiem kolekcji były podręczne księgozbiory gromadzone w licznych rezydencjach rodu na przestrzeni wieków. W 1961 roku, po wielu perypetiach, bogata kolekcja trafiła do budynku przy ul. św. Marka 17, gdzie pozostaje do dziś.
Biblioteka Książąt Czartoryskich jest biblioteką naukową, której zbiory służą do prowadzenia prac naukowo-badawczych. Na co dzień możliwość korzystania z niej mają więc pracownicy naukowi oraz studenci.
Podczas dnia otwartego biblioteczne skarby będzie mógł zobaczyć każdy. Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie ślubne Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku, Biblia nieświeska z 1572 roku oraz „Dzienniki Mód Paryskich” wydane w latach 1848-1849. Na pokaz unikatowych dzieł organizatorzy zapraszają w godz. 10:00–14:00.
Oprowadzania i prezentacje
Chętni będą mogli także wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich po wystawie „250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej”. Oprowadzanie rozpocznie się w Bibliotece Czartoryskich przy ul. św. Marka. Stamtąd wspólnie z kuratorem Jadwigą Klimą grupa przejdzie do Muzeum Czartoryskich, gdzie prezentowana jest ekspozycja.
Zwiedzanie wystawy zaplanowano na godz. 10:00 i 12:00. W programie również prezentacja dziejów biblioteki i zasad korzystania ze zbiorów (godz. 10:00, 12:00) oraz procesu digitalizacji zbiorów bibliotecznych (godz. 11:00, 13:00).
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, rezerwacja nie jest konieczna. Szczegółowy program dnia otwartego Biblioteki Książąt Czartoryskich można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego.