Bohaterka miasta doczekała się pomnika. Rzeźba przekupki odsłonięta [ZDJĘCIA]

Pomnik krakowskiej przekupki na elewacji bocznej Pałacu Krzysztofory.

Pomnik krakowskiej przekupki Miedzianny stanął na fasadzie Pałacu Krzysztofory, od strony pl. Szczepańskiego.

W przeszłości na pl. Szczepańskim stały kościoły św. Szczepana i św. Macieja. Początkiem XIX wieku zostały zburzone, a na placu do lat 50. XX wieku przekupki handlowały warzywami.

Kobiety kupowały je od rolników, a na placu sprzedawały je drożej, czyli „przekupowały”.

W hołdzie przekupkom

– Każdy rosół krakowianina zaczynał się właśnie tutaj. Uświadomiliśmy sobie, że to tak ważne, ale niedoceniane postacie w tym kolorycie miasta. Dlatego nazwaliśmy je bohaterkami. Mamy pomniki Kościuszki czy Matejki. Nadszedł czas na pomnik bohaterki, która będzie patrzeć w stronę placu Szczepańskiego i Czarnej Wsi. To taki nasz hołd w stosunku do kobiet. Bez nich miasto by nie istniało – mówił dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, jeszcze przed ogłoszeniem konkursu na projekt rzeźby.

Miedzianna została oficjalnie odsłonięta w piątek, 17 grudnia na elewacji Pałacu Krzysztofory u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej. Autorem rzeźby jest prof. Aleksander Śliwa, który wygrał ogłoszony w tym roku konkurs.

– Początkowo miałem obawy, że 2-metrowa wysokość figury będzie zbyt mała i rzeźba zniknie w narożniku. Jednak gdy już zobaczyłem efekt końcowy, stwierdziłem, że pasuje idealnie. Przekupka sprawia nawet wrażenie, jakby chciała z tego narożnika wyjść – powiedział po odsłonięciu rzeźby Aleksander Śliwa.

Siostra św. Krzysztofa

Autor rzeźby stworzył również pomnik św. Krzysztofa, który znajduje się na fasadzie Pałacu Krzysztofory. Konkurs na ten projekt został rozstrzygnięty we wrześniu 2020 roku, a figura pojawiła się na ścianie pałacu w lipcu 2021 roku.

– Przekupka to taka siostra św. Krzysztofa - mówi wicedyrektorka Muzeum Krakowa Anna Śliwa-Suchowiak, która przewodniczyła konkursowemu jury. – Rzeźba przekupki ma zalety podobne jak figura św. Krzysztofa, to oszczędna forma, sumaryczność, elegancja. Warto podkreślić również dobry warsztat rzeźbiarski profesora Aleksandra Śliwy, który jest autorem obu rzeźb, oraz fakt, że jego projekt bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto