Rekordowa frekwencja na Wawelu. Czym Zamek Królewski przyciągnie w 2022 roku?

Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

- Każdy odnajdzie swój Wawel, jego różne aspekty. Wawel jest wasz – tak o planach na 2022 rok mówi dyrektor Zamku Królewskiego w odniesieniu do planów na 2022 rok.  Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie nowego Skarbca Koronnego.

Pomimo pandemii, w 2021 roku Zamek Królewski na Wawelu ustanowił kolejny frekwencyjny rekord. Instytucję odwiedziło już 1 mln 243 tys. widzów.

Najważniejszą wystawą była ekspozycja „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”, zorganizowana w stulecie powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej i 60. rocznicę powrotu z Kanady. Po raz pierwszy w historii krakowianie i turyści mogli obejrzeć całą kolekcję wawelskich arrasów. Co więcej, była to najchętniej oglądana wystawa w dziejach zamku.

Nowy rok, nowe plany

Czym Wawel przyciągnie odwiedzających w nadchodzącym 2022 roku? Najważniejszym wydarzeniem ma być otwarcie Skarbca Koronnego w nowej odsłonie, jak i nowa aranżacja komnat i apartamentów królewskich.

– 30 czerwca otworzymy nowy Skarbiec Koronny. Całe północne skrzydło zamku stanie się nowoczesną ekspozycją, w której zaprezentujemy mówiąca o historii i przeszłości prezentująca najwybitniejsze dzieła rzemiosła artystycznego, złotnictwa, jubilerstwa, ale również i najcenniejsze trofea ze zbiorów Zamku Królewskiego – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Tego samego dnia dla widzów zostaną udostępnione na nowo zaaranżowane prywatne apartamenty i reprezentacyjne komnaty królewskie.

Od 18 sierpnia na Wawelu będzie można oglądać dzieło Rembrandta „Jeździec polski”, podchodzący ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku.

Wśród planowanych wystaw są również „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)”,  pokaz rzeźb Bronisława Chromego w ogrodach wawelskich, prezentacja arcydzieł z kolekcji Lanckorońskich czy gabinet porcelanowy w zamku.

Więcej o planach na 2022 rok:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto