Budynek znikający w zieleni, czyli nowy park kieszonkowy przy Dekerta [WIZUALIZACJE]

fot. mat.prasowe ZZM

Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił koncepcję zagospodarowania nowego parku kieszonkowego przy ul. Dekerta 15.

Teren jest położony pomiędzy torami a zabudową mieszkaniową. Tym, co wyróżnia rejon ulicy Dekerta od innych zielonych miejsc w Krakowie są pozostałości budynku, który niegdyś pełnił rolę koszar pionierów kawalerii, a w latach 80-tych rezydowali w nim muzycy Republiki i Maanamu.

Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał  inwentaryzację i ekspertyzę budynku. Niestety potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia – budynek nadaje się do rozbiórki. Odtworzenie całego budynku wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami, a ze względu na duże gabaryty ciężko byłoby nadać mu nową funkcję, która korespondowałaby z nowym charakterem miejsca – parkiem kieszonkowym.

–  Przyroda podpowiedziała jednak inne rozwiązanie. Obecnie budynek porastają pnącza, zadomowiły się w nim drzewa. Zdecydowano się zatem na utworzenie parku kieszonkowego w jego wnętrzu – informuje ZZM.

Zanikanie budynku w zieleni

Koncepcja zakłada stopniowe zanikanie budynku w zieleni. Od strony ul. Dekerta projekt zakłada odtworzenie części budynku na cele społeczne, w kolejnej części zostaną odrestaurowane jedynie ściany zewnętrzne, natomiast dach zostanie zaakcentowany w formie pergoli, którą będą porastać pnącza.

W tej części będzie na mieszkańców czekał wielki stół warsztatowy, a także wygodne meble miejskie. Ostatnia część to sam szkielet budynku, w którym znajdą się huśtawki. Na terenie parku kieszonkowego znajdzie się także miejsce na wielką rabatę z kwiatami przyjaznymi zapylaczom, przyjazna ścieżka w strefie przyrodniczej.

25 października podczas spotkania mieszkańcy zgłosili swoje pomysły, które pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej będą starali się wprowadzić dodatkowo do projektu.

W 2017 roku na Zabłociu powstał park kieszonkowy „Na rogu Dekerta”. Utworzenie tzw. ogrodu motyli nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w ramach projektu „Na rogu Dekerta”, zorganizowali zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali 20 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Pozostałe fundusze na realizację projektu zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej.

W tym rejonie Krakowa od 2018 roku funkcjonuje park Stacja Wisła.

 

comments powered by Disqus