Była fabryka butów na Ludwinowie do zabudowy? Deweloper chce postawić blok

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do urzędu miasta wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Deweloper chce wykorzystać do tego tzw. ustawę lex deweloper. Blok miałby powstać przy ul. Swodoba 4.

Obecnie pod tym adresem stroi kompleks usługowych budynków jedno- i dwukondygnacyjnych, przeznaczonych do wyburzenia. Do początku lat 30. XX wieku mieściła się tam fabryka butów Marko. W 1935 roku budynek przejęła firma Emil König i prowadziła działalność garbarską. Po wojnie w budynku rozpoczęła funkcjonowanie Pierwsza Państwowa Fabryka Skór Chromowanych w Krakowie. W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia produkowane był tam futra. Następnie przestrzenie po byłych fabrykach gościły różnego rodzaju sklepy.

Nowy blok miałby mieć pięć kondygnacji (16,5 m wysokości), a od strony ul. Marii Konopnickiej mieć szerokość ok. 70 metrów. Inwestor wystąpił o ustalenie lokalizacji w specjalnym trybie, ponieważ w planie miejscowym część działek jest przeznaczona pod zieleń publiczną w projektowanym Kanele Krakowskim i nowym ujściu Wilgi. Inne w planie są zapisane jako tereny wód otwartych, co również wiąże się z nigdy niezrealizowanym planem budowy kanału. Mimo bliskiej odległości od rzeki, teren ten nie jest zagrożony powodzią, takie ryzyko zostało określone na 0,2% (raz na 500 lat).

Wnioskodawca, czyli spółka Internet Investment Fund, przewiduje, że mieszkania zajmie najwyżej ok. 130 osób. Spełnione są też warunki dotyczące dostępu do komunikacji publicznej oraz szkół publicznych oraz przedszkoli. Niedaleko są również miejsca przeznaczone na sport i rekreację.

Stopień... wodny

Jakie są szansę na to, że urząd wyda pozytywną opinię i projekt zostanie zaprezentowany radnym? Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska, mówi, że jak na razie podchodzi do wniosku z dystansem. – Jeśli pod względem formalnym będzie spełniał warunki, a do tego nie wywoła protestów i będzie logiczny, to jakaś szansa jest. Ale trzeba podkreślić, że radni są z reguły na „nie”, jeśli chodzi o „lex deweloper” – mówi radny Stawowy.

Plany inwestora mogą jednak runąć na wcześniejszym etapie, gdy zbierane będą opinię. Szczególnie w kwestii działek powiązanych z Kanałem Krakowskim. Mimo że miasto odstąpiło od jego realizacji, projekt ten wciąż jest utrzymywany przy życiu przez ministra żeglugi. I właśnie w tym miejscu wnioskodawca może się potknąć.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus