Centrum kultury na Ruczaju z 30-milionowym dofinansowaniem

fot. BIURO PROJEKTÓW LIMBA EKO

W ramach programu Polski Ład państwo przeznaczy 30 mln złotych na budowę Ośrodka Ruczaj – filii Centrum Kultury Podgórza. Nowa placówka ma powstać na zbiegu ulic Przyzby i Zalesie.

Zwycięską koncepcję Ośrodka Ruczaj wyłoniono pod koniec 2017 roku. Sąd konkursowy zadecydował wówczas, iż placówka zostanie wybudowana według projektu biura architektonicznego Limba Eko sp. z o.o. z Krakowa.

Nowoczesny budynek w pobliżu os. Magnolia ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego oraz aktywizacji społecznej różnych grup, w tym seniorów. Chodzi nie tylko o promocję kultury, ale także nauki i technologii. Ośrodek Ruczaj ma być również organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych.

– W ramach kompleksu, który budujemy, powstaną nie tylko lokale mieszkalne, ale też biblioteka i żłobek. Centrum kultury będzie poszerzeniem oferty dla mieszkańców – podkreślała w 2017 roku Janina Pokrywa, ówczesna dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Urzędnicy ZIM chcą ogłosić przetarg na prace budowlane do końca czerwca 2022 roku. Szacowany koszt inwestycji to 48 mln złotych. W ramach programu Polski Ład rząd przeznaczy na ten cel 30 mln zł. To jedno z najwyższych dofinansowań w Małopolsce.