Chcesz zostać dyrektorem szkoły? Tej wiosny miasto ogłosi ponad 100 konkursów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto prowadzi 317 placówek oświatowych. Co roku organizowane są konkursy, podczas których wyłaniani są ich dyrektorzy. Wiosną odbędzie się ich ponad sto. Znany jest już dokładny harmonogram i termin składania dokumentów aplikacyjnych.

– Wśród krakowskich nauczycieli, ale również innych osób zaangażowanych w działania edukacyjne, nie brakuje osób ambitnych i pełnych chęci do działania. Wiele z nich z pewnością świetnie odnalazłoby się w roli osoby zarządzającej miejskim przedszkolem, szkołą czy placówką. Dlatego serdecznie zachęcam do poznania procedury konkursowej oraz składania dokumentów aplikacyjnych – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępczyni prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Korfel-Jasińska dodaje, że z myślą o osobach, które rozważają ubieganie się o stanowisko dyrektora, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zorganizował w minionym miesiącu specjalne spotkania warsztatowe. W ich trakcie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak przebiegają postępowania konkursowe oraz w jaki sposób się do nich przygotować.

Szczegółowy harmonogram konkursów i informacje na temat terminów składania dokumentów aplikacyjnych można znaleźć tutaj.

Kto może zostać dyrektorem?

Stanowisko dyrektora może zajmować osoba spełniająca wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku.

Aby wziąć udział w postępowaniu konkursowym, należy we wskazanym terminie złożyć komplet dokumentów określonych w ogłoszeniu. Informacja o aktualnych procedurach konkursowych oraz o terminie składania dokumentów będzie udostępniana na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

Po złożeniu przez kandydatów wymaganych dokumentów organizowane będą komisje konkursowe. W ich skład wchodzą zarówno przedstawiciele Gminy Miejskiej Kraków – jako organu prowadzącego daną jednostkę, Kuratorium Oświaty – jako organu nadzoru pedagogicznego, a także przedstawiciele strony społecznej, czyli rodziców uczniów, nauczycieli oraz oświatowych związków zawodowych.

Organizacja konkursów daje gwarancję przejrzystego i równego wyboru osoby, która będzie piastować stanowisko kierownicze w danej jednostce.