News LoveKraków.pl

Co dalej z krakowską Rotundą? Klub stoi zamknięty od 2016 roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już od ośmiu lat należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego Centrum Kultury Rotunda świeci pustkami, bo obiekt trzeba było zamknąć ze względu na zły stan techniczny. Jest jednak szansa, że to się w końcu zmieni.

Rotunda to dla wielu osób miejsce praktycznie kultowe. Klub przez wiele lat przyciągał zarówno studentów, jak i mieszkańców Krakowa, w środku można było nie tylko napić się kawy czy piwa, ale i często organizowane były różnego rodzaju wydarzenia i koncerty.

Niestety, w 2016 roku okazało się, że należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego centrum kultury trzeba było zamknąć. Problemem okazał się zły stan techniczny obiektu, a dokładniej, jak tłumaczy rzecznik UJ Adam Koprowski, uchybienia obowiązujących przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Będzie wielki remont

Od tego czasu klub stoi zamknięty na cztery spusty i, mogłoby się zdawać, nic się z nim dzieje. Czy to oznacza, że najstarsza polska uczelnia postawiła na nim krzyżyk? Jak się okazuje, niekoniecznie.  Co więcej, są plany by obiekt przywrócić do dawnej świetności, a UJ pracuje nad tym od dłuższego czasu.

– Uniwersytet Jagielloński przygotował koncepcję oraz program funkcjonalno-użytkowy dla potrzeb kompleksowej modernizacji budynku, który zawiera wytyczne konieczne do wykonania projektu, oszacowania kosztów, określenia funkcji itd. Ogłoszono również przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę oraz realizację I etapu robót budowlanych – relacjonuje Koprowski.

I dodaje, że w maju ubiegłego roku uczelni udało się wyłonić wykonawcę oraz podpisać umowę, która obejmuje prace projektowe i roboty budowlane polegające na wykonaniu stanu surowego zamkniętego wraz z trasami instalacyjnymi, kompletnej elewacji oraz zagospodarowania terenu.

Kiedy otwarcie?

– Zgodnie z umową wykonawca na realizację robót budowlanych dla I etapu ma czas do listopada 2025 roku – podaje rzecznik UJ. – Po zakończeniu I etapu uczelnia ma możliwość zlecenia temu samemu wykonawcy robót wykończeniowych, dlatego jeśli nie wydarzy się coś niespodziewanego, liczymy, że w trakcie nadchodzącej kadencji (2024-2028) Rotunda zostanie udostępniona społeczności akademickiej.

Czy jednak Rotunda utrzyma swój dotychczasowy charakter? – Wszyscy kojarzymy Rotundę z działalnością kulturalną oraz studencką i ten charakter zostanie utrzymany – odpowiada Koprowski.

I zastrzega: – Zależy nam jednak na wykorzystaniu tego miejsca również do projektów związanych z popularyzacją nauki, a jeśli będzie to możliwe, to w jakimś stopniu na zewnętrznej działalności komercyjnej.