Część busów przeniosła się na dworzec. 5 tysięcy nowych kursów

Małopolski Dworzec Autobusowy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Część busów przeniosła się na Małopolski Dworzec Autobusowy. Stowarzyszeniu przewoźników nie udało się podpisać umowy z dzierżawcą parkingu, aby pod wiaduktem Wita Stwosza utworzyć mikrodworzec.

Już w zeszły poniedziałek busy dowożące pasażerów z podkrakowskich miejscowości miały nie korzystać z przystanku przy ulicy Ogrodowej. Miejscy urzędnicy postawili na początku drogi znak ograniczający wjazd pojazdom powyżej 3,5 tony. Przewoźnicy doszli do wniosku, że znaki ich nie obowiązują, bo auta nie przekraczają tonażu.

Busów nie ma na ul. Ogrodowej

Od tego poniedziałku przy wjeździe z ul. Warszawskiej w Ogrodową zainstalowany został znak zakazu wjazdu autobusów z wyjątkiem pojazdów komunikacji miejskiej. Z naszych porannych obserwacji wynika, że kierowcy busów, z drobnymi wyjątkami, zaczęli stosować się do oznakowania i omijają ulicę Ogrodową.

Gdzie przeniosły się busy? Część zaczęła korzystać z miejskiego parkingu przy Nowym Kleparzu oraz przy ul. Kamiennej, choć zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mieli startować z placu pod estakadą Wita Stwosza.

Wykorzystanie parkingu pod estakadą zapowiadał jeszcze pod koniec tygodnia prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych. Dariusz Tarnawski, który dziś nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, deklarował, że w poniedziałek busy będą mogły odjeżdżać spod wiaduktu. Przewoźnicy w dalszym ciągu nie podpisali umowy z dzierżawcą parkingu, ani nie zgłosili do ZIKiT-u zamiaru utworzenia prywatnego przystanku transportu zbiorowego. – Nie otrzymaliśmy takiego dokumentu, a zgodnie z prawem musi do nas wpłynąć informacja np. o wjazdach i wyjazdach dla busów – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy urzędu.

Dobczyce, Jabłonka, Jordanów oraz Tęczyn z MDA

Część przewoźników straciła cierpliwość i nie czekała na organizację nowego przystanku. – Mamy ośmiu nowych przewoźników, a dotychczasowych trzech rozszerzyło swoją działalność – informuje LoveKraków.pl rzecznik prasowy MDA. Z dworca będzie się odbywać o pięć tysięcy więcej odjazdów w ciągu miesiąca.

Od dziś mieszkańcy takich miejscowości jak Dobczyce, Jabłonka, Jordanów oraz Tęczyn powinni oczekiwać na busy na dworcu autobusowym.

comments powered by Disqus