News LoveKraków.pl

Darmowe zwiedzanie Wawelu to doroczny hit jesieni [AUDIO]

Dużą popularnością cieszy się wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez cały listopad krakowianie i turyści mogą za darmo zwiedzać wybrane wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Od wtorku do niedzieli, w godz. 9.30-17.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00) można skorzystać z łączonego biletu „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmującego Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą ekspozycję w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”.

Na Wzgórzu Wawelskim nie brakuje chętnych po odbiór darmowych wejściówek. Rekordziści stoją w kolejce nawet po 40 min. Z czego wynika tak duże zainteresowanie akcją „Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich”? Czy warto uzbroić się w cierpliwość, by dostać bilet? O tym mówią zwiedzający, których spotkaliśmy w kolejce. Posłuchajcie.

– Pięknie jest tutaj w Krakowie na Wawelu. Miło i ciekawie jest pozwiedzać. Darmowe zwiedzanie to bardzo dobry pomysł. Powinna uważam też być symboliczna opłata, bo wiadomo, że trzeba prowadzić różne prace konserwatorskie. Te pieniążki zawsze się przydadzą – uważa pan Izabela.

– Myślę, że to jest bardzo ciekawa okazja, żeby zobaczyć część kulturalną, zapoznać się ze sztuką. To bardzo ciekawy projekt. Myślę, że wiele osób skorzysta z tej akcji – twierdzi Łukasz.

Pani Agata: – Jesteśmy turystycznie, więc od razu korzystamy z tego, co jest tu dostępne i przystępne dla turystów. Ostatni raz na Wawelu byłam 20 lat temu, więc darmowego zwiedzania jeszcze nie było. Natomiast myślę, że jest to fajna opcja dla tych, którzy chcą skorzystać, a mają ograniczone fundusze.

– Myślę, że jest to dość ciekawe rozwiązanie, żeby zachęcić ludzi do odkrywania kultury, więc jak najbardziej – przyznaje Edyta.

Pan Wincenty: – Jestem z okolic Krakowa – 50 km. Jest to atrakcja dla nas.

–  Przede wszystkim mobilizuje krakowian nie tylko do skorzystania, ale także do tego, by zaprosić znajomych spoza Krakowa, którzy mogliby skorzystać. Ja na przykład będę teraz miała kontakt z przyjaciółmi z czasów studiów, którzy pod koniec listopada mają być w Krakowie, a przylatują z Kanady. Chcę ich tutaj zabrać, wziąć wejściówkę – opowiada pani Wanda.

Pani Bogusława: – Warto, bo przynajmniej część się zobaczy i za darmo, co jest dużym plusem.

– Wzięliśmy dwa bilety na „Obrazy Złotego Wieku” i na zwiedzanie Skarbca – odpowiada pan Jan.

– Jak najbardziej warto stać w kolejce po darmowe wejściówki. Warto tutaj przyjść, zobaczyć. Dobrze, że miasto Kraków daje taką możliwość – ocenia Ilona.

– Uważam, że pomysł jest świetny. Do tej pory nie znałam Wawelu od strony wyjścia w kierunku obywateli Krakowa i wyjścia w kierunku młodzieży szkolnej. Chodzi mi o gest trochę promocyjny, ale także edukacyjny. Uważam, że znakomity – mówi pani Agnieszka, nauczyciela w jednej z krakowskich szkół podstawowych.

– Jestem tu przejazdem. Specjalnie zatrzymaliśmy się z mężem w Krakowie, żeby zwiedzieć, bo na co dzień ceny biletów nie są tanie dla emerytów. Mamy trochę zniżek. Zwiedzamy to co jest możliwe, darmowe. Jesteśmy z daleka, z Fromborka, więc bardzo nam się opłaca. Akcja bardzo fajna – przyznaje pani Celina.