"Deszcz generuje korki". Miasto zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej

fot. Krzysztof Kalinowski

Całodniowy deszcz powoduje, że przez skrzyżowanie przejeżdża nawet 25% samochód mniej niż w słoneczny czas. Miasto zachęca, aby przesiąść się do tramwaju lub autobusu.

Przed nami październik, czyli miesiąc, gdy drogi zaczynają się bardzo mocno zatykać. Przedstawiciele magistratu apelują, że jeśli nie zmieni się swoich przyzwyczajeń transportowych, to w tym roku również kierowcy ugrzęzną w korkach. A już zwłaszcza podczas deszczowych dni.

– Co do zasady, przy deszczu kierowcy wolniej ruszają na zielonym świetle i zachowują dla bezpieczeństwa większe odstępy. Powoduje to, że przy krótkotrwałych, mało intensywnych opadach deszczu liczba pojazdów przejeżdżająca przez skrzyżowanie na świetle zielonym jest o ok. 10 % mniejsza, a przy całodziennych opadach deszczu nawet o ok. 25 % w porównaniu do pogodnych dni – zaznacza Łukasz Gryga, dyrektor wydziału miejskiego inżyniera ruchu UMK.

Według magistratu, potwierdzenie tych liczb można znaleźć w pracach naukowych, jak i w danych uzyskiwanych z Systemu Sterowania Ruchem w Krakowie. –  Nieustannie zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej, która kursuje obecnie ze zwiększoną częstotliwością, a do kierowców apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę w nadchodzące jesienne, deszczowe dni – apeluje Urząd Miasta Krakowa
comments powered by Disqus