Do końca prac nad Zakrzówkiem jeszcze daleko. Co w tym roku?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od początku tygodnia, w związku z miejską inwestycją wokół Zakrzówka, zamknięty jest fragment ulicy Norymberskiej. Jakie są plany na najbliższe miesiące?

Kierowcy nie mogą korzystać z fragmentu ulicy Norymberskiej od wjazdu na parking Kauflandu do ronda u zbiegu ul. Wyłom, Norymberskiej i Pychowickiej (które czasowo ma zdemontowaną wyspę). ZZM tłumaczy, że prace są związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej i wymagają głębokich wykopów. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, mają się zakończyć do końca lipca.

Będzie widać

Tuż za skrzyżowaniem rozpoczyna się właściwy teren inwestycji. Tutaj prace są już zaawansowane i – jak zapowiada Barbara Kaźmirowicz z ZZM – w najbliższym czasie ich efekty będą coraz bardziej widoczne.

– Na ul. Wyłom zakończyliśmy prace kanalizacyjne i wodne. Oprócz tego została rozprowadzona instalacja elektryczna i zamontowane nowe słupy oświetleniowe. Z tych prac, które są w ziemi, których nie widać, już zaczynamy wychodzić i teraz będziemy już robić alejki, stawiać małą architekturę – mówi przedstawicielka ZZM.

Ul. Wyłom będzie szersza

Priorytetem na obecnym etapie jest budowa dojścia i dojazdu do budowanych nad Zakrzówkiem obiektów – Centrum Sportów Wodnych i budynku wejściowego. Droga będzie szersza niż obecnie, m.in. ze względu na wymogi dotyczące dojazdu służb ratowniczych. Nie będą tam mogły jednak wjeżdżać prywatne samochody, wjazd będzie ściśle ograniczony.

Specjalne przepusty pod drogą pozwolą natomiast przedostać się na drugą stronę żyjącym tutaj płazom.

Docelowo poszerzony ma być również fragment ul. Wyłom doprowadzający do ul. Twardowskiego. Obecnie ścieżka ma ok. 3-3,5 m szerokości, po zmianach będzie to 4,5 m. U jej wylotu, przy ul. Twardowskiego, planowany jest parking na 50 samochodów. Ta część inwestycji będzie jednak realizowana na końcu, by nie zamykać równocześnie dostępu do całego terenu.

Plan na jesień

Znacznie wcześniej mają być gotowe inne elementy nowego parku. Jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego będzie gotowy obszar z alejkami i małą architekturą pomiędzy ulicami Wyłom i Salezjańską. ZZM zapowiada, że jeśli tylko zgodzi się na to inspektorat nadzoru budowlanego, ukończone fragmenty będą oddawane do użytku.

W tym roku będą też prowadzone prace przy alejkach na wierzchowinie i punktach widokowych oraz ich zabezpieczeniu. Z kolei na jesień planowana jest już budowa kąpieliska na wodzie. Jego elementy są w trakcie produkcji i będą spławiane na swoje docelowe miejsce. Termin montażu nie jest przypadkowy – pomimo apeli i oznakowania, wiele osób przychodzi pływać w Zakrzówku i prowadzenie prac w ciepłe letnie dni mogłoby powodować dodatkowe zagrożenie.

ZZM apeluje do mieszkańców, by respektowali zakazy wejścia na teren budowy – zwłaszcza z psami czy małymi dziećmi.

Placu zabaw nie będzie

Budynek Centrum Sportów Wodnych został tydzień temu został oddany w stanie surowym otwartym. By móc rozpocząć jego wykańczanie, wykonawca musi się teraz wykazać i dokończyć niewielki budynek przy ul. Norymberskiej, w pobliżu jednostki wojskowej. Będą tam m.in. toalety i punkt obsługi strefy foodtrackowej. Budynek przy Norymberskiej będzie pokryty zielonym dachem, dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego. To też prace planowane jeszcze na ten rok.

Zła wiadomość czeka natomiast na rodziców, którzy oczekiwali na plac zabaw nad Zakrzówkiem. – Plac zabaw był planowany od strony ul. Salezjańskiej, ale pojawiło się tam w międzyczasie siedlisko gniewosza i na razie nie będzie realizowany – stwierdza przedstawicielka ZZM. O znalezienie nowej lokalizacji jest bardzo trudno, dlatego plan jest taki, by plac zabaw zastąpić ścieżką edukacyjno-zabawową czy grą plenerową. Elementy zabawowe mogą się pojawić, ale nie w dużym skupisku.

Według zapewnień ZZM, prace przy budowie parku postępują zgodnie z budżetem i harmonogramem. Całość ma być gotowa w 2023 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki