Do teatru pomimo lockdownu. Wielkie święto już w sobotę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru.  Jakie niespodzianki dla widzów przygotowały krakowskie teatry? Na spektakle będzie się można wybrać w formie online.

60. Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca będzie obchodzony w ponad stu państwach na świecie. Brytyjska aktorka Helen Mirren napisała w swoim orędziu na to teatralne święto napisała, że to wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek.

– Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki – napisała Helen Mirren. - Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Mirren dodała, że ich wyobraźnia przestawiła się w nowych okolicznościach na „twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom internetu.

Kulturalnie w serwisie YouTube

Już w najbliższy piątek, 26 marca rozpocznie się druga edycja festiwalu YouTube Dni Kultury. Przez trzy dni widzowie będą mogli oglądać premiery i archiwalne przestawienia, operę, muzyczne spektakle, miniatury choreograficzne, materiały zza kulis i wywiady.

Teatr Słowackiego pokaże spektakl „Fantazja o Ludwiczku” w reżyserii Daniela Malchara i Rafała Szumskiego. Na liście propozycji znalazł się również „Wałęsa w Kolonos” Teatru Łaźnia Nowa.

Oprócz tego, będzie można zobaczyć „Wieczór komedii improwizowanej online” grupy AD HOC.

Będą one dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców w serwisie YouTube.

„Nixon’s Nixon”

Do wspólnego świętowania zaprasza również Teatr Ludowy. W sobotę o godz. 12.00 teatr zaprasza widzów do wirtualnych odwiedzin w mediach społecznościowych. Zostaną w nich wyemitowane fragmenty dwóch prób czytanych do spektaklu „Nixon’s Nixon” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej i Bartosza Blaschke z gościnnym udziałem prof. Andrzeja Mani z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

Teatr Bagatela zaprosi na materiał filmowy, dzięki któremu widzowie zwiedzą wirtualnie wnętrze teatru, jego zakamarki, a także pracownie twórcze. W spacerze będzie można wziąć udział 27 marca.

Teatr Groteska przygotował podsumowanie cyklu „Kod Mistrzów – Teatr Nieznany”. Teatr Variete udostępni tematyczną naklejkę w wersji .gif do wykorzystania w instagramowych relacjach przez widzów, artystów i osoby związane z teatrem.

Natomiast Teatr KTO zaprasi na bezpłatną transmisję „Od Neomonachomachii do Exodusu”, dostępną na kanale teatru w serwisie YouTube.

Złóż życzenia teatrowi

Stęsknieni za spotkaniami w formie offline widzowie mogą również… złożyć życzenia Teatrowi Stu.

– W tym roku, choć w trakcie lockdownu, będziemy myśleć o Was i pracować nad repertuarem.  Zapraszamy do pisania laurek, zespołowo i personalnie, do nas wszystkich oraz każdej i każdego z osobna. Forma dowolna! – zachęca Teatr Stu.

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus