Dron sprawdzi, czym palą w Skawinie. "Mobilne laboratorium"

Kontrolujący domowe kotłownie w Skawinie zyskali narzędzie, które będzie wykorzystywane do sprawdzania, czy mieszkańcy na pewno nie spalają śmieci.

– Wyposażony w specjalne czujniki dron stanie się “mobilnym laboratorium”, które szybko określi, czy z komina wydobywają się niedozwolone substancje. Jeżeli dron wykryje nieprawidłowości, wtedy mieszkaniec musi liczyć się z wizytą straży miejskiej, która pobierze próbkę popiołu oraz wyśle ją do akredytowanego laboratorium – mówi Marcin Kozielski, rzecznik prasosy Urzędu Miasta i Gminy Skawina.W kontroli będą uczestniczyć także urzędnicy, ktorzy porozmawiają z mieszkańcem i zachęcą go do skorzystania z dofinansowania do wymiany “kopciucha”, które może wynieść nawet około 90 procent kupna i instalacji nowego urządzenia.

Dron odegra także istotną rolę w działaniach antykryzysowych. Będzie przeprowadzał rozpoznanie terenu w trakcie powodzi lub pożarów. Zostanie także wykorzystany do monitorowania obszarów wypalania traw. W Skawinie to duży problem szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Zakaz palenia węglem od 2030

W Skawinie dobiegają końca prace nad wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia węglem. 26 maja na sesji rady maja odbędzie się głosowanie głosowanie w tej sprawie. Oprócz wprowadzenia od 2030 roku całkowitego zakazu palenia węglem, wejdzie w życie także zakaz montażu pieców węglowych w nowych budynkach od 2022 roku.