Dwa roboty trafią do krakowskich placówek

fot. ©EU

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu oraz krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst otrzymają najnowocześniejsze urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń.

W sumie do naszego kraju zostanie dostarczonych dziewięć urządzeń UVD Robot zakupionych przez Komisję Europejską. Dwa z nich pojawią się w krakowskich placówkach: szpitalu pediatrycznym w Prokocimiu, centrum radioterapii na osiedlu Złotej Jesieni.

Technologia UVD Robota jest procesem fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C. Nie wymaga użycia chemicznych środków dezynfekujących ani zaangażowania personelu, transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

– Skrócenie czasu poświęconego na dezynfekcję pozwala personelowi medycznemu skupić się na najważniejszych zadaniach, a jednocześnie usprawnia pracę szpitala na rzecz ochrony życia i zdrowia pacjentów nie tylko w czasie pandemii, epidemii sezonowych chorób zakaźnych, ale także w przypadku codziennej pracy szpitala – podkreśla Tomasz Witkowski z firmy Med&CAare, dystrybutora urządzenia w Polsce.

W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, UVD Robot jest mobilnym, w pełni autonomicznym robotem, który integruje skoncentrowane światło UV-C w celu niszczenia struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach, ale także w powietrzu, zapewniając w pełni kompleksowe rozwiązanie w zakresie kontroli i zapobiegania zakażeniom. Roboty umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna.