Niszczejący od lat dwór Badenich w Wadowie czeka na remont. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć o tym, jaką funkcję powinien spełniać i jak powinien być zagospodarowany teren wokół niego.
Dwór przy ul. Glinik został wybudowany w 1874 r., na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Po wojnie funkcjonowała tam szkoła, a później – do 2003 – przedszkole. Pięć lat później pożar strawił część dachu, a budynek został zamknięty na cztery spusty.
W ostatnich latach Zarząd Zieleni Miejskiej próbował znaleźć nowego gospodarza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Urzędnicy zakładali, że znajdzie się podmiot, który wyłoży środki na remont zniszczonego budynku i zechce prowadzić tam swoją działalność. Była mowa np. o organizacji wesel.
Te pomysły od początku budziły obawy wśród okolicznych mieszkańców, którym zależało na tym, by obiekt pełnił funkcję publiczną, a teren wokół niego był w pełni dostępny. Plany ZZM nie doszły do skutku, komercyjny partner się nie znalazł, a w czerwcu 2019 roku, w odpowiedzi na interpelację radnej Renaty Kucharskiej padła już deklaracja, że jednostka rozważa „nadanie obiektowi funkcji oświatowo-kulturalnej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców”. Miałby to być efekt wcześniejszego spotkania przedstawicieli urzędu z mieszkańcami Wadowa.
Zapytają o zdanie
Od tego czasu sprawy ruszyły z miejsca. W tym roku miasto zarezerwowało w budżecie milion złotych na przygotowanie dokumentacji, wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac. Całe zadanie jest rozpisane do 2022 roku.
Wcześniej jednak mieszkańcy będą mieć okazję wypowiedzieć się na temat tego, jak wyobrażają sobie przyszłość dworu i jego otoczenia. Konsultacje potrwają od 13 kwietnia do 28 maja. – Przedmiotem konsultacji będzie wysłuchanie głosu krakowian oraz pozyskanie pomysłów w zakresie oczekiwanych społecznie aktywności na terenie Dworku Badenich, jak również w zakresie zagospodarowania przestrzeni w bezpośrednim jego otoczeniu, tj. Parku Wadów – zapowiada Miejskie Centrum Dialogu.
Pierwsze spotkanie konsultacyjne, oczywiście online, ma się odbyć 19 kwietnia. Link zostanie opublikowany w dniu rozpoczęcia konsultacji.