Dziedzictwo i turystyka. O wyzwaniach i ochronie miast historycznych podczas kongresu UNESCO

Kraków jest tegorocznym gospodarzem 15. Kongresu OWHC fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl
Początek czerwca w Krakowie upłynie pod znakiem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Wydarzenie potrwa od 2 do 5 czerwca. W tym czasie do naszego miasta zawita ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów, wśród nich specjaliści UNESCO, prezydenci miast czy eksperci w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Tematem spotkań OWHC jest ochrona i zarządzanie miastami historycznymi. Ważnym wyzwaniem są tu kwestie modernizacji i przekształcania zabytkowych miast oraz ich dostosowywania do nowych funkcji, standardów i potrzeb. Członkowie OHWC zajmują się też zachowaniem adresów, budynków, sklepów, zakładów rzemiosła, księgarni, antykwariatów czy miejsc opowiadających historię miasta.

Warsztaty, wybory, dyskusje

Wśród najważniejszych punktów programu znalazły się m.in. warsztaty dla prezydentów miast z całego świata, sesje plenarne czy posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego OWHC. W stolicy Małopolski odbędą się również wybory miasta-gospodarza kolejnego kongresu i członków Rady Dyrektorów. Tematem tegorocznego wydarzenia jest „Dziedzictwo i turystyka”.

– Kraków po raz kolejny staje się miejscem międzynarodowej debaty o współczesnych wyzwaniach stojących przed miastami historycznymi. Goście z całego świata doświadczą bogactwa europejskiej kultury w Krakowie, unikatowej atmosfery, a także staną się turystami w jednym z najliczniej i najchętniej odwiedzanych polskich miast – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Kongres zostanie zorganizowany w Europie Środkowo-Wschodniej po raz pierwszy. Nasze miasto będzie reprezentowało grupę miast Sekretariatu Europy Środkowej i Wschodniej OWHC (Warszawa, Budapeszt, Kutná Hora, Ryga, Rodos, Wiedeń, Wilno i Zamość), które poparły kandydaturę Krakowa w ubiegłorocznym głosowaniu związanym z wyborem kolejnego gospodarza tego niezwykłego spotkania o zasięgu globalnym.

Wybór padł na Kraków

Stolica Małopolski otrzymała tytuł gospodarza tegorocznego Kongresu w Korei Południowej jesienią 2017 roku. Wówczas konkurentami była hiszpańska Granada oraz rosyjski Kazań. W uzasadnieniu przyznania Krakowowi przywileju organizacji 15. Kongresu OWHC znalazły się m.in. doświadczenia Krakowa w organizacji międzynarodowych spotkań.

Światowe Kongresy Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa są organizowane co dwa lata. Do tej pory odbywały się m.in. na Rodos (2003), w Kazaniu (2007), Quito (2009), Sintrze (2011), Arequipie (2015) i koreańskim Gyeongju (2017).

W ramach przygotowań do wydarzenia już teraz uruchomiony został dedykowany mu dwujęzyczny blog www.krakowheritage.com oraz 3 anglojęzyczne profile społecznościowe, których wspólnym mianownikiem jest połączenie dwóch słów: „Kraków” + „Heritage” (ang. dziedzictwo).

comments powered by Disqus